Türkçe bilselerdi Pamuk'a Nobel vermezlerdi

Türkçe bilselerdi Pamuk'a Nobel vermezlerdi.17584
  • Giriş : 19.11.2008 / 12:40:00

Şair İsmet Özel, Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Orhan Pamuk’un Türkçe’yi iyi kullanamadığını savunarak, “Eğer Türkçe bilselerdi, Nobel vermezlerdi” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şair ve yazar İsmet Özel, İstanbul Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde “Şiir Tetikte Gider” başlığı altında Türk şiirinin serancamı ile Türk edebiyat ve siyaset tarihine yönelik söyleşilerini sürdürüyor. Şair İsmet Özel, 17 Kasım Pazartesi günü gerçekleştirdiği söyleşisinde ise ilginç bir konuyu gündeme getirdi. Özel, 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Orhan Pamuk'un Türkçe'yi iyi kullanamadığını savunarak, “Eğer İsveç Bilimler Akademesi Türkçe'yi bilseydi, Orhan Pamuk'a Nobel Edebiyat Ödülü'nü vermezdi” şeklinde konuştu.

Türkçe'yi yeterince bilmeyen birinin düzyazı yazabileceğini ancak şiir yazamayacağını savunan İsmet Özel, “Türkçe en mükemmel örneklerini şiirde vermiştir” diye konuştu. Türkçe'nin şiirde verilen iyi örneklerinin gücünü uzun süre koruduğunu ifade eden Özel, 1974 yılında İslam'a ihtida etmeden önce yazdığı “Amentü” adlı şiirinin bu konuda iyi bir örnek olduğunu söyledi. İsmet Özel, daha sonra “Amentü” şiirini okudu.

ANALİTİKBAKIŞ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*