Türkçe isim kullanan işyerine ödül

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından Türkçe isim kullandığı için Şanlıurfa'da faaliyet gösteren bir işletmeye ödül verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cevahir Konukevi adı altında faaliyetlerini sürdüren işletmenin Türkçe'nin yaşatılması adına gösterdiği hassasiyetten ötürü ödüle layık görüldüğü ifade edildi.

Arapça kökenli olan ancak zamanla Türkçeleşen 'Cevahir' kelimesi ile 'Konukevi' kelimelerinin birleşmesi ile oluşan firma adının sonradan türetilen yabancı isimlere tercih edilmesinin ödülün verilmesinde etkili olduğuna vurgu yapıldı.

Ödülünü Harran Üniversitesi (H.Ü) Türk Dili ve Edebiyatı Program Başkanı Göksenin Eseler'in elinden alan firma sahibi Asuman Yazmacı, Türk Dil Kurumu gibi bir kurumdan ödül almanın gururunu yaşadığını söyledi.

Ödül olarak verilen plaketi işyerinin giriş kısmına asacağını söyleyen Yazmacı, Türk dil kurumuna böylesi bir çalışmayı başlattığı için teşekkür etti.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Göksenin Eseler, geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa'ya gelen Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Recep Topraklı'nın, Cevahir Konuk evinde misafir olmaya karar verdiğinde firma isminin dikkatini çektiğini söyledi.

Eseler, Topraklı'nın firmanın bu davranışının ödüllendirilmesi gerektiğine karar verdiği ve konu ile ilgili hassasiyetinden ötürü firmaya plaket gönderilmesini kararlaştırdıklarını söyledi.

Topraklı, Herkesin otel, motel ve pansiyon gibi kelimeleri kullanırken firmanın "Cevahir Konukevi"ni kullanması ve ortaya koyduğu hassasiyetin örnek alınacak nitelikte olduğunu belirttiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious