Türkçe kampanyası büyüyor

  • Giriş : 18.01.2006 / 00:00:00

Bursa'daki sivil toplum örgütleri, işyeri isimlerinde ve tabelalarda Türkçe kelimeler kullanılması için başlattıkları kampanya kapsamında bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'i makamında ziyaret ederek dilekçe verdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkçenin farkında olmadan gittikçe anlamsızlaştığını, zorlaştığını ve çirkinleştiğini söyleyen Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şubesi Başkanı Lütfi Kırayoğlu, "Şimdilik rica ediyoruz, sonra uyaracağız ve hala Türkçe'yi düzgün kullanmayan işyeri sahiplerini mahcup edeceklerini ve gerekirse yasal yollarda dava açacağız" diye konuştu. Bu kontrolsüz gidişatı üzüntüyle seyretmek istemediklerini ifade eden Kırayoğlu, "Dilimizin bozulmasına sebep olan ya da teşvik eden her ne varsa ortadan kaldırılmasını, zengin, anlaşılır, matematiksel, arı, anlamlı ve kolay olan kendi dilimize geri dönülmesini istiyoruz. Türkçe'nin özüne uygun olmayan biçimde konuşmayınız, konuşulanları dinlemeyiniz. Yazı yazmayınız, yazılmış olanları okumayınız. İsim kullanmayınız. Tabela, ilan, afiş, duyuru ve benzer yazıları asmayınız, astırmayınız. Dilekçe müracaat yazılarını kabul etmeyiniz" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, sivil toplum örgütlerini bu konuda desteklediğini ve doğru zamanda yapılan örnek bir tepki olduğunu belirtti. Sivil toplum örgütlerinin bu konuda bir araya gelerek ortak bir amaç için çalışmasının mutluluk verici olduğunu söyleyen Şahin, "Bu tür kelimeleri kullananları kendi şahsım olarak hoş karşılamıyorum, sizlere manevi desteğim sonsuz, ancak kimsenin özgürlüğünü kısıtlayamayız. Yasalar el verdiği sürece bu kelimeleri kullanmalarını engelleyemeyiz. Ama bende isim ve tabelaların Türkçe olmasını isterim" şeklinde konuştu.

Daha sonra Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şubesi Başkanı Lütfi Kırayoğlu ve Dağ-Der Yönetim Kurulu üyesi Fahrettin Beşli, Sivil Toplum Kuruluşları adına dilekçelerini Başkan Hikmet Şahin'e teslim etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious