Türkçe- Kürtçe kitaba soruşturma

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

İçişleri Bakanlığı, Sur Belediyesi tarafından Türkçe-Kürtçe bastırılan ve dağıtılan 'Oyun ve El İşi Kitabı' ile ilgili olarak Kürtçe- Türkçe bastırıldığı için soruşturma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İçişleri Bakanlığı tarafından, Tüm-Bel-Sen ile Sur Belediyesi dahil alt kademe belediyeleri arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinde yer alan yerel diller maddesinden dolayı açtığı soruşturmadan sonra, şimdi de Sur Belediyesi tarafından Kürtçe- Türkçe bastırılan oyun kitabı ile ilgili olarak soruşturma açıldı.

Diyarbakır'ın merkez Sur Belediyesi tarafından Kürtçe-Türkçe olarak bastırılan ve öğrenci ebeveynlerine dağıtılan oyun kitabından dolayı İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı. Açılan soruşturma kapsamında Sur Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından bastırılan Kürtçe-Türkçe oyun kitabının hangi okullara kaynak kitap olarak dağıtıldığı ya da dağıtımının nasıl yapıldığı, kitapların kaç adet basıldığı ve bunların ödemesinin nasıl yapıldığına dair bilgiler istendi. Açılan soruşturma kapsamında ayrıca yerel ve ulusal basında çıkan işe alınacaklarda belediyenin Kürtçe ve Zazaca bilme koşulu tarzındaki haberlere istinaden de belediyeden bilgi istendi.

Soruşturmalar kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen mülkiye müfettişlerine yazılı savunma veren Sur Belediyesi Başkan Vekili Nakşi Sayar, "Öncelikle 7 Ekim tarihinde yazılı yerel ve ulusal basında yayınlanan ve belediyenin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından basılan Kürtçe-Türkçe oyun kitabının okullarda dağıtılacağı ile ilgili olarak verilen haberde adı geçen kitap bir oyun kitabıdır. Bu hali ile okullarda kaynak kitap olarak okutulamayacağı belli. Bunun yarı sıra basında yer alan işe alınacaklar ile ilgili olarak Kürtçe ve Zazaca şartı aranması durumu ise gerçek değil." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious