Türkçe Olimpiyatı hız kesmeden devam ediyor

Türkçe Olimpiyatı hız kesmeden devam ediyor.18159
  • Giriş : 31.05.2007 / 21:44:00

Türkçe Olimpiyatları'nda Türkçe okuma ve yazma dallarında madalyalar sahiplerini buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın İstanbul Gösteri Bölümü'nde Türkçe Okuma ve Yazma dallarında gümüş ve bronz madalyalar sahiplerine verildi. Ödül töreninde yabancı öğrencilerin Türkçe şarkı ve türküleri büyük ustalıkla söylemesi salonda bulunan bazı vatandaşların duygulu anlar yaşamasına sebep oldu. Duygularına hakim olamayan vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı.
5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için Türkiye'ye gelen yabancı öğrencilerin şarkı ve şovu vatandaşların büyük beğenisini topladı. Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen programa Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Şaakaşvili'nin annesi Giuli Alasonia ve Çek Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Eva Filipi'nin yanısıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Sahneye çıkarak Türkçe şarkı ve türküleri sanatçılara taş çıkarırcasına okuyan yabancı öğrenciler, vatandaşlar tarafından uzun süre alkışlandı. Programda 5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Türkçe okuma ve yazma dallarında bronz ve gümüş madalya alanlara da ödülleri verildi. Temel Seviye Türkçe Konuşma yarışmasında birinci olan Gürcistan'lı Mari Çhikvadze ise altın madalyasını, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Şaakaşvili'nin annesi Giuli Alasonia'nın elinden aldı. Ödülü verdikten sonra Türkçe olarak konuşan Alasonia, önemli olanın yarışmak ve kazanmak olmadığını, tanışmak ve burada bulunan çocukları birbirleri ile tanıştırmak olduğunu dile getirdi. Alasonia, olimpiyatlara katılanların ileride daha güzel şeyler yapacağına inandığını dile getirdi.

Temel Seviye Türkçe Okuma yarışmasında ikinci olan Çek Cumhuriyeti'nden Mariya Datskova ödülünü Büyükelçi Eva Filipi'den aldı. Yabancı öğrencilerin Türkçe şarkıları büyük ustalıkla okuması ve barış mesajları vermesi salonda bulunan bazı vatandaşları duygulandırdı. Gördükleri karşısında etkilenen vatandaşlardan bazıları sevinç gözyaşlarına hakim olamadı.

Ödül törenin ardından program şarkı ve türkülerden oluşan şovla devam etti. Program Türk okullarında okuyan 50 yabancı öğrenciden oluşan "Barış Korusu" nun şarkıları ile sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious