Türkçe Olimpiyatına doğru

  • Giriş : 26.05.2007 / 03:34:00

Malavi'den yarışmaya katılan İmran Lali, Mevlana'dan Mesnevi okudu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarında şarkı ve şiir dallarında yapılan ön elemeler sona erdi. Olimpiyatlara Malavi'den katılan İmran Lali isimli öğrencinin şiir yarışmasında Mevlana'dan Mesnevi'yi okuması İzleyenlerin beğenisini topladı.
Kızılcahamam'da bugün başlayan 5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nda şiir ve şarkı dallarında ön elemeler yapıldı. Geç saatlere kadar devam eden elemelerde; hem öğrenciler hem de izleyiciler keyifli anlar yaşadı. Şiir dalında yarışan öğrencilerden Malavili İmran Lali, yarışmada Mevlana'dan Mesnevi'yi okudu. Lali'nin salondakilere bir de sürprizi vardı. "Mevlana'nın dediği gibi, bir yere gidilirken armağan götürülür. Ben de size bir hediye getirdim." diyen Lali, elindeki poşetten çıkardığı çiçekleri dinleyicilerin üzerine serpti. Lali'nin bu hediyesi büyük beğeni topladı. Mevlana'dan Mesnevi okuyan Lali, salondakilerden büyük alkış aldı.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nden Joseph Joe Mensah Boussengi ise: 'Bizimde yaşadığımız hayattır' adlı şiiri ile ön elemelere katıldı. Şiiri ilk defa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sesinden dinlediğini ve çok beğendiğini aktaran Joseph, "Erdoğan'ın kim olduğunu biliyor musun?" sorusuna, "Evet, Türkiye'nin başbakanı." yanıtını verdi.

Şarkı yarışmalarının ön elemeleri de aynı heyecan sürdü. Yüzlerce öğrenci, türkülerden popüler şarkılara kadar geniş bir yelpazede en güzel Türkçe şarkıları seslendirdi. Şarkılar, salonda bazen hüzünlü bazen neşeli anlar yaşattı

Olimpiyatların en renkli simalarından biri de Güney Afrika'dan gelen Kabela Mofolo oldu. Giysileriyle dikkat çeken Mofolo, yarışmaya öğretmenin yazdığı 'Hoppala Türkçeyle' adlı şarkıyla katıldı. Mofolo, Türkçe şarkısının ardından bir de kendi dillerinde bir şarkı seslendirdi.

Ön elemelerden geçen öğrenciler, yarın Anadolu Gösteri Merkezi'nde düzenlenecek yarı finallere katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious