Türkçe Olimpiyatı'nın finali yapıldı

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

4. Uluslararası Türkçe Olimpiyatı'nın muhteşem final gecesi İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüm ülke çocukları ve seyircilerle birlikte İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan ödül töreni muhteşem bir şekilde gerçekleştirildi. 84 ayrı ülke çocuklarının hep birlikte İstiklal Marşı'nı söylemesi gözleri yaşarttı.

Olimpiyat Meşalesi'ni Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın yaktığı törene çok sayıda bakan, parti genel başkanı, milletvekili, vali, kaymakam, belediye başkanı ve vatandaş katıldı. 5 bin kişilik salon tıklım tıklım dolarken, çok sayıda ziyaretçi de dışarıda kaldı.

Olimpiyat meşalesinin yakılmasının ardından uluslararası başarılara imza atan ünlü sanatçı Sertab Erener, olimpiyat şarkısını söyledi. Şarkıya yabancı öğrencilerle birlikte tüm salon eşlik etti.

Bütün öğrenciler ülke ülke sahneye çıkarak kendi dillerinde seyircilere 'merhaba' derken, seyirciler uzun süre öğrencileri alkışladı. Daha sonra Tertip Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam bir konuşma yaparken, amaçlarının Türkçe'yi sevdirmek ve yaygınlaştırmak olduğunu söyledi.

Yarışma tanıtım klibi büyük bir ilgiyle izlenirken, olimpiyat kapsamında Türkçe, hikaye, resim, kompozisyon ve ülke standları dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Şiir ve şarkı yarışmalarında finale kalan öğrenciler ise seçkin bir jüri karşısında eserleri tekrar okudu. Farklı ülkelerden gelen öğrencilerin, 'Yağmur', 'Öden Giden Atlılar', 'Ey İnsanlık', 'Sol Yanım' ve 'Yankısız Çığlık' şiirleri ile 'Buruk Acı', 'Sen Gelmez Oldun', 'Zaman', 'Memleketim', 'Hüzünlü Gurbet' ve 'Ayrılık' şarkılarını gözyaşları arasında dinleyen seyirciler, şiir ve şarkılara uzun süren alkışlarla cevap verdi.

DERECEYE GİRENLERE MADALYA

Hikaye dalının birincisi Türkmenistan'dan Aygül Taşlıyeva olurken, ikinciliği Makedonya'dan Enis Doko, üçüncülüğü de Gürcistan'dan Tamar Barataşvili kazandı. Kompozisyon dalında "Anneciğim" adlı kompozisyonuyla Bosna Hersek'ten Njomeza Krasniqi birinciliği kazandı. Bu dalın ikinciliğini Azerbaycan'dan Zaur Aliyev, üçüncülüğü de Moğolistan'dan Mira Saylav aldı.

Resim kategorisinde Belarus'tan Alina Prichodouskaya'nın elinde kocaman bir balık tutan kız çocuğu altın madalyayla ödüllendirildi. Resim kategorisinde ikinciliği Ukrayna'dan Alexandra Dirok, üçüncülüğü de Gana'dan Ayesha Kasula kazandı.

Sahne Oyunları kategorisinde ise, Tacikistan ve Türkiye birinciliği paylaşırken, Azerbaycan ikinci Makedonya üçüncülüğe layık görüldü. Sunum'da ise Bangladeş'ten Maliha Binte Mostafa birinci, Türkiye'den Sacide Kaş ikinci, Arnavutluk'tan Detjona Fekushi de üçüncü oldu. Türkçe kategorilerindeki ödül dağıtımının ardından gece, şarkı ve şiir kategorilerinin final ve madalya töreniyle devam etti.

BÜLENT ECEVİT'E TÜRKÇE ÖDÜLÜ

Her yıl verilen Jüri Özel Ödülleri de final gecesinde sahiplerini buldu. Üç kategoride verilen Jüri Özel Ödülleri'nde, Ali Şir Nevai Ödülleri; Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Kenan Gürsoy'a, Gaspıralı İsmail Ödülleri; Doç. Dr. Mehmet Kara ve Yavuz Bülent Bakiler'e, Karamanoğlu Mehmet Bey Ödülleri de; Bülent Ecevit ile Toktamış Ateş'e verildi. Bülent Ecevit'in ödülünü DSP İl Başkanı aldı.

Türkçe yarışmasında dereceye giren öğrenciler şöyle;


Temel Seviye Yabancı Dil 1


1. Ershad Halud Shadee (Filipinler)

2. Hafız Mübeşir (Pakistan)

3. Ahmadou Bamba Ndiaye (Senegal)

4. Jeri Osaretin Usiagu (Nijerya)

5. Mutasim Billa (Sudan)

6. Qonitina Bilqisti (Endonezya)

7. Mariam Sow (Gine)

8. Sunee Annel Ratotonındriana (Madagaskar)


Temel Seviye Yabancı Dil 2


1. Abdurrahman Feyzi (Afganistan)

2. Mersela Kamina (Arnavutluk)

3. Nadica Sibinovska (Makedonya)

4. Dan Cracan (Moldova)

5. Stefka Teodorova (Bulgaristan)

6. Parvina Sadıkova (Tacikistan)


Türkiye Türkçesi


1. Timur Amet (Afganistan)

2. Selma Iaia (Romanya)

3. Ebru Mehmeti (Kosova)


Ana Dil Türkçe


1. Duygu İpek (Almanya)

2. Firdevs Gürsoy (ABD)

3. Lutfiye Cennet Koyu (Avustralya)


Orta Sevgi Türkçe


1. Ovez Vellekov (Türkmenistan)

2. Nertil Osmani (Arnavutluk)

3. Yevgeniya Yakunina (Rusya Fed.)


İleri Seviye Türkçe


1. Safiye Abbas (Irak)

2. Gülnaz Şaydullina (Tataristan)

3. İslam Madadov (Kazakistan)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious