Türkçe Olimpiyatları'na büyük övgü

Türkçe Olimpiyatları'na büyük övgü.6372
  • Giriş : 02.06.2008 / 02:50:00
  • Güncelleme : 02.06.2008 / 00:04:36

Uluslararası 6.Türkçe Olimpiyatları'nın final gecesini izlemeye gelen sanatçılar, öğretmenlere ve emeği geçen herkese övgüde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Organizasyonun Türkiye için onur verici olduğunu belirten sanatçı Necla Nazır, "Emeği geçen gönüllü öğretmenlerimizi sevgi ile kucaklıyorum" dedi.
İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi'nde Türkçe Olimpiyatları final heyecanı yaşanıyor. Finali izlemek için gelen davetliler gösteri merkezini doldurdu. Olimpiyatı izlemek isteyen bazı ünlü sanatçılar da salondaki yerlerini aldı. Büyük finali izlemek için gösteri merkezine ilk gelen sanatçı Necla Nazır oldu. Olimpiyatların Türkiye için onur verici olduğunu dile getiren Nazır, emeği geçen Türk öğretmenlere teşekkür etti.

Samanyolu Televizyonu'nda yayınlanan Beşinci Boyut dizisinin "Salih" karakterinde oynayan sevilen oyuncu Cengiz Toraman, "Bu olimpiyatları daha önce DVD'den seyretmiştim. Bugün ilk defa canlı olarak izleyeceğim. Bunu şu açıdan önemli buluyorum. Türkçe'nin uluslararası yetkin bir biçimde ele alınmasının önemli buluyorum. Bu bir başlangıç olabilir. Biz esas Türkçe'yi yüceltmek istiyorsak, okur yazarlığımızı artırmamız lazım. Türkiye'de kişi başına düşen kitap, dergi ve gazete miktarını artırmamız lazım. Topyekün okuma yazma seferberliği ilan etmemiz lazım. Bence o zaman Türkçe hak ettiği yeri dünyada bulacaktır." diye konuştu.

Final gecesini izlemeye gelen bir başka sanatçı Yeşeren Düşler dizisinin "Halil" karakterli oyuncusu Ali Başar, final gecesinin çok heyecan verici olduğunu ifade etti. Olimpiyatların, Türkiye'nin nerelere geldiğinin bir kanıtı olduğunu aktaran Başar, "Herhalde bütün ülke olarak mutlu olmak gerekir. Daha önce canlı olarak izlememiştim. Şimdi burada canlı olarak izlemek ayrı bir heyecan veriyor." dedi.

Yeşeren Düşler dizisinin "Hazal" isimli oyuncusu Nilüfer Aydan, barış adına güzel bir iş yapıldığını kaydetti. Aydan, "Benim kendime göre iki felsefem var. Bir Atatürk sevgisi bir ulusal sevgi. Sevgi ile hey şeyin üstesinden gelebiliriz. Bunları görünce insanın ufku açılıyor. Bu organizasyon çok güzel bir şey" diye konuştu. "Dünyanın 110 ülkesinden öğrencilerin gelip Türkiye'de Türkçe konuşacağı aklınıza gelmiş miydi?" sorusuna ise ünlü sanatçı "Hayır hiç aklıma gelmemişti" diye cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious