Türkçe Olimpiyatlarına görkemli açılış töreni

Türkçe Olimpiyatlarına görkemli açılış töreni.74184
  • Giriş : 24.05.2008 / 15:47:00

Dünya'nın 110 farklı ülkesindeki Türk okullarından gelen 550 öğrencinin Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği'nin organize ettiği 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları açılışı Ankara Altınpark'taki Kültür Şenliği töreniyle coşkulu bir şekilde yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nda konuşan Organizasyon Komitesi Başkanı ve AK Parti Milletvekili Mehmet Sağlam, dünyanın dört bir yanındaki Türk okullarının açılmasına katkı sağlayan insanlara, emeği geçen öğretmenlere ve katılımcı öğrencilere minnet şükran duyduklarını ifade etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, Ankara'nın bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu belirterek, büyük ülke olmanın büyük düşünmekten geçtiğini ve olimpiyatların Türkiye'nin büyüklüğünü gösterdiğini söyledi.

Dünya'nın 110 farklı ülkesindeki Türk okullarından gelen 550 öğrencinin Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği'nin(TürkçeDer) organize ettiği 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları açılışı Ankara Altınpark'taki Kültür Şenliği töreniyle coşkulu bir şekilde yapıldı. Farklı dil, din, kültür ve ırktan öğrenciler açılışa katılan vatandaşlar tarafından yoğun alkışlarla karşılandı. 22 Mayıs - 5 Haziran tarihleri arasında Ankara'daki Kızılcahamam tesislerinde elemelere hazırlanacak olan öğrenciler ülke stantları tanıtımı için açılışa katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Organizasyon Komitesi Başkanı Mehmet Sağlam, dünyanın dört bir yanındaki Türk okullarının açılması için hiç tanımadıkları ülkelere giden öğretmenlerin her birinin hayatlarının ayrı birer destan olduğunu belirterek onları minnet ve şükranla andığını söyledi. Bu organizasyonun yapılmasını Türkiye'nin en zengin işadamları olmasa da gönlü en zengin insanların sağladığına işaret eden Sağlam, 5 kıtadan 550 öğrencinin bu kez Kızılcahamam'da yarıştığını ifade etti. Bu sevgiye karşılık Türkiye'nin herkesi bağrına bastığını dile getiren Sağlam, "Hoş geldiniz diyor ve sevgiyle kucaklıyorum. Bugün dünyanın dört bir yanında gelen öğrencilerle Türkçe olimpiyatı yapılmasını, okullar yapılmasını sağlayan en büyüğünden en küçüğüne kadar katkı sağlayan herkese minnet ve şükran duyuyorum." dedi.

Dünyanın dört bir yanında 24 saat İstiklal Marşı okunduğunu anlatan Sağlam, olimpiyatlara katılanların 10 bine yakın öğrenci arasından seçilerek Türkiye'ye geldiğini açıkladı. Okullarını önemine anlatmak için 19. yüzyılda Osmanlı'da 200 tane Türkçe eğitim veren lise olduğunu fakat bunun yanında Almanca, İngilizce ve Fransızca eğitim veren 2 bine yakın okul bulunduğunu aktaran Sağlam, Osmanlı'nın dört koldan eğitimle yıkıldığını vurguladı.

Program sunucusu olimpiyatlara katılan 110 ülkenin ismini tek tek okurken oldukça zorlandı. Açılış törenini izleyen vatandaşlar her ülkeyi hiç ara vermeden alkışlarla destekledi. Açılış törenine katılan 17 ülke çocuklarından oluşan 'Dünya Renkleri Korosu' Mahsun Kırmızıgül'ün 'Kardeşlik Türküsü' adlı eserini seslendirdi. Arnavutluk, Nijer, Azerbaycan ve Türkmenistan'dan gelen öğrenciler Türkçe eserler seslendirerek izleyicileri coşturdu.

Organizasyonun ana sponsorlarından olan Ankara Büyükşehir Belediyesi adına konuşan Başkan Melih Gökçek ise Ankara'ya dünyanın dört bir yanından gelerek olimpiyatlara katılan öğrencileri sevgiyle kucakladıklarını kaydetti. Gördükleri manzara karşısında hislenmemenin, etkilenmemenin mümkün olmadığını söyleyen Gökçek, dünyanın farklı ülkelerinden gelen çocukların Türkçe şarkılar söylediğini belirterek, "Dün neydi, bugün ne oldu. Bütün dünya, bu çocuklar bizim lisanımızı konuşuyor. Büyük devlet olmak bu yoldan geçer. Büyük devlet olmak özellikle eğitimden geçer. Dünyanın dört bir yanına giden insanlara teşekkür ediyorum. Bu çocuklar oralarda Türkçe öğreniyor. Türkiye'nin büyüklüğünü gösteriyorlar. Bütün bunları yapmak için büyük düşünmek lazım. Bütün bunları düşünen o büyük insana şükranlarımı sunuyor, teşekkür ediyorum." diye konuştu. Gökçek ile eşi Nevin Gökçek, açılışa katılan öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

Açılışta ayrıca olimpiyatlara katılan 110 ülkenin açtığı stantlarda ülke tanıtımları yapıldı. Stantlarda yer alan ilginç yöresel kıyafet, eşya ve ürünler dikkat çekti. Vatandaşlar stantları ve törenleri ilgiyle izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious