Türkçe Olimpiyatları'nda ödüller sahiplerini buluyor

Türkçe Olimpiyatları'nda ödüller sahiplerini buluyor.15625
  • Giriş : 01.06.2008 / 10:34:00

Türkçe Olimpiyatları'nda dereceye girenlerin ödülleri bu akşam verilecek. Töreni 3 kanal canlı yayınlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu akşam İstanbul Gösteri Merkezi'nde saat 18.00'de başlayacak ödül töreni, başta Samanyolu TV olmak üzere Kanal A ve Kral TV ekranlarından Kemal Gülen ve Ebru Gediz'in sunumuyla ekrana geliyor. Türkçeyi yabancı dil olarak seçen öğrenciler, 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için günler öncesinden Türkiye'ye gelmişti. Bu akşam yapılacak törende dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek.

2003'te 17 ülkeyle başlayan Türkçe Olimpiyatları'nda yarışmacı ülke sayısı her yıl artıyor. Dilini öğrendikleri ülkeyi gören ve insanlarıyla kaynaşan yüzlerce öğrenci ve öğretmen, ülkelerine sadece madalya değil, tatlı anılar da götürüyor. Türkiye'nin tanıtımında da büyük rol oynayan Türkçe Olimpiyatları'nda bu yıl Arjantin'den İngiltere'ye, Malavi'den Tanzanya'ya kadar 110 ülkeden gelen 550 yabancı öğrenci şiir, şarkı, sunum, makale ve temel Türkçe becerileriyle yarıştı.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yanısıra katılımcı ülkelerin temsilcilerinin ve Türk devlet erkânının konuk olacağı gecede öğrencilerin hazırladığı sürprizler olacak.

Türkçenin yıldızları, İstanbul'a hayran kaldı

110 ülkeden Türkçe şöleni için gelen 550 öğrenci yöresel kıyafetleri ile renkli görüntüler oluşturdu. Her milletten esmer, beyaz tenli, çekik gözlü ve sarı saçlı çocuklardan oluşan topluluğu halk da meraklı bakışlarla izledi. Özellikle İstanbul Boğazı ve Topkapı Sarayı'na hayran kalan Türkçenin yıldızları, baklava ve dondurmayı çok sevdi. Öte yandan İstanbul Gösteri Merkezi'ndeki final öncesi son provalarını yapan öğrenciler yarışma saatini beklemeye başladı.

Topkapı Sarayı'nı gezdikten sonra hayranlığını "Tarihi unutulmaz olaylarla dolu, Türkiye gerçekten büyük bir ülke." sözleriyle ifade eden Avustralyalı Francesca Romenen Bertini, "İstanbul çok farklı bir yer. Hele de insanlar çok sempatik. Osmanlı İmparatorluğu'nu tarih derslerinden biliyorum." diyor. Sudanlı Muhammed Osman da hem Osmanlı'yı hem de Türkiye'yi çok sevdiğini belirtirken, "Maşallah, Türkiye büyük bir ülke." dedi.

Brezilyalı Amarilis Marquen Lamin de Türk kültürüne, özellikle de yemeklerine hayran kalmış. Lamin, Türk yemekleriyle ilgili konuşurken, "Burada yemekler harika. Hele de tatlılar. Dondurma ve baklavanın tadı gerçekten çok güzel. Ben yediklerimi çok sevdim." diyor. Bangladeşli Hasab Ridul ise Türkiye'yi soğuk bulduğunu dile getiriyor. Kendi ülkesinin çok daha sıcak olduğunu anlatan Ridul, Türklere olan sevgisini şu sözlerle dile getiriyor: "2 yıldır Türkçe konuşuyorum. Yarışmaya özel beceri dalında katıldım. Olimpiyatlarda Cem Yılmaz, Müslüm Gürses gibi ünlü isimlerin taklidini yaptım, ikinci olabildim. Ancak konuşma sınavında 1. olmayı başardım. Türkçeyi ve Türk insanını çok seviyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious