Türkçe sevdalıları 7. kez yarışacak

Türkçe sevdalıları 7. kez yarışacak.14858
  • Giriş : 26.05.2009 / 22:41:00

115 ülkeden gelerek 7. Türkçe Olimpiyatlarına katılacak olan öğrenciler yarın basın mensupları ile buluşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toplantıya Kırgız öğrencilerinin sergileyeceği kolbastı şöleni renk katacak. Toplantının konukları arasında tertip komitesi başkanı Prof.Dr. Mehmet Sağlam, sanatçılar Serdar Ortaç, Hasan Kaçan, Erhan Güleryüz bulunuyor.

Türkçe bayramına dönüşen 7. Türkçe Olimpiyatları'nda geri sayım başladı. Ankara Kızıcahamam'da 28 Mayıs'ta başlayacak yarışmaların basın bilgilendirme toplantısı yarın saat 11:00'de Sütlüce'de bulunan Haliç Kongre Merkezi Eyüp 2 Salonu'nda yapılacak.

Basının karşısına çıkacak olan Türkçe sevdalısı öğrenciler, sahne gösterilerinden bir bölüm sunacak.

Bu sene halk oyunları kategorisinin en iddialı ekibi olan Kırgız öğrenciler kolbastı oynayarak salonu coşturacak.

ABD'de okuyan bir öğrenci Kıraç'ın Karahisar Kalesi ve Tacikistanlı bir öğrenci Candan Erçetin'in Melek şarkılarını söyleyecek.

Afrikalı öğrenciler Hasan Kaçan'la birlikte Ekmek Teknesi dizinin sevilen harekteri Heradot Cevdet'i taklit edecek. Öğrenciler daha sonra Miniatürk'ü gezecek.

Gençlerin kendi ülkelerini tanıtacağı 'Kültür Şöleni', 30-31 Mayıs günlerinde Ankara Altınpark'ta yapılacak. 115 ülkeden Türkçe sevdalısı 700 öğrencinin katılacağı ve 14 gün sürecek olimpiyatlarda şiirden şarkıya, genel kültürden makaleye kadar 13 dalda büyük çekişme yaşanacak. 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na Ankara, İstanbul ve Bursa da ev sahipliği yapacak.

Dünyanın her köşesinde Türkiye ve Türkçenin tanıtımına vesile olan gençleri TBMM Başkanı Köksal Toptan da ödüllendirecek. Altın madalya almaya hak kazanan öğrencilere, Türk Dili Hizmet Ödülleri'ni Meclis Başkanı Toptan bizzat verecek.

Resmî programın bitmesinin ardından sevinç, bu kez Anadolu'ya yayılacak. Geçen yıl 5 ilde başlatılan mini olimpiyatlar, 9 kentte bayram havası estirecek. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Erzurum, Kayseri, Gaziantep ve Kahramanmaraş, farklı coğrafyalardan gelen Türkçe sevdalılarına ev sahipliği yapacak.

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, vefatının 26. yıldönümünde dualarla anılan 'Şairler Sultanı' Necip Fazıl Kısakürek'i unutmadı. Bu yılki 'makale yarışması'nın konusu 'Türk Edebiyatında Necip Fazıl Kısakürek' olarak belirlendi.

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği'nin her sene verdiği Türk Dili Ödülleri'nin bu yılki sahipleri belli oldu. Hayatını Türk okullarının kurulmasına harcayan merhum Hacı Kemal Erimez, 'Vefa Ödülü'ne layık görüldü. 'Atatürk Türk Dili Ödülü', Amerikan Senatosu'nda görev yapan en yaşlı üye Robert Byrd'a; 'İsmail Gaspıralı Türk Dili Ödülü' ise TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'e verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*