Turkcell, 'cep'ten görüntülü konuşturacak! İşte ayrıntılar

Turkcell, 'cep'ten görüntülü konuşturacak! İşte ayrıntılar.4872
  • Giriş : 08.09.2007 / 09:16:00

Cep telefonunda görüntülü konuşma imkanı sağlayacak 3G ihalesi kapsamında A lisansını Turkcell kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cep telefonunda görüntülü konuşma imkanı sağlayacak 3G ihalesi kapsamında A lisansını 321 milyon euro ile Turkcell kazandı. Diğer lisans ihaleleleri iptal edildi.

Turkcell, Telekomünikasyon Kurumu (TK) tarafından yapılan ve cep telefonunda görüntülü konuşma imkanı sağlayan üçüncü nesil (3G) mobil telefon ihalesine tek katılarak, A grubu lisansını 321 milyon euroluk teklifiyle kazandı. İhale sonucu, Telekomünikasyon Kurulu’nun onaylaması halinde kesinleşecek. Dün yapılan 3G ihalesine şartname alan Türkcell, Vodafone, Avea ve France Telecom’dan sadece Turkcell katıldı. Türk İhale Komisyonu başkanı ve TK Başkan Yardımcısı Ertuğrul Karaçuha başkanlığında yapılan ihale kapalı teklif usuluyle başladı. İhalede, katılımcıların A, B, C ve D olmak üzere toplam 4 lisans için teklif vermesi gerekiyordu. Tek katılımcı firma olan Turkcell bu koşulu yerine getirdiği için ihaleye geçildi.

KARAMEHMET DE KATILDI

Turkcell Başkanı Mehmet Emin Karamehmet ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de ihaleyi salonda izledi. İhalede asgari teklif tutarı A lisansı için 252 milyon, B lisansı için 224 milyon, C lisansı için 196 milyon, D lisansı için 140 milyon euro olarak belirlenmişti. Önce A lisansı için teklif alındı. Turkcell, A lisansı için 311 milyon euro teklif verdi. İhale komisyonu başkanının artırım talebi üzerine Turkcell, teklifini 10 milyon euro artırarak 321 milyon euroya çıkardı ve yeni bir artırım yapmadı. Turkcell’in teklifi 438.5 milyon dolara karşılık geliyor. Ciliv, yüzde 18’lik KDV dahil edildiğinde tutarın 510 milyon dolar civarında olacağını belirtti.

REKABET ORTAMI YOK

Sırayla diğer lisansların ihalesine geçilecekken B, C, ve D lisanslarının ihaleleri, Turkcell’in de geri çekmesiyle teklif veren kalmadığı için iptal edildi. Bu arada, Avea’dan yapılan açıklamada 3G ihalesine “gerçek rekabet ortamı oluşmadığı” için teklif vermediği belirtildi. Açıklamada, “Abonelere veri iletişiminde önemli kolaylıklar ve yeni teknolojiler getirecek 3G hizmetlerinin, Mobil Numara Taşınabilirliği uygulamasına yönelik çalışmaların tamamlanması sonrasında başlamasının tüketici menfaatlerine olacağına dair inancımız sürüyor” denildi.

İHALE İPTAL EDİLİR DİYE ENDİŞELENDİM

Türkcell Genel Müdürü Sürreya Ciliv, diğer üç firmanın ihaleye katılmamasından sonra ihalenin iptal edilmesinden endişelendiğini söyledi. Ciliv, 3G’nin iletişim dünyasında son 10 yılın en yeni teknolojisi olduğunu belirterek, bugünkü en yüksek mobil iletişiminin en az 10 misli hızlanacağını bildirdi. Türk insanını bu teknolojiden yoksun bırakmak istemediklerini ifade eden Ciliv, en yeni teknoloji ile pazara fırsat getirmek istediklerini kaydetti. Yeni teknoloji ücretinin herkesin kullanabileceği düzeyde olacağının altını çizen Ciliv, bu iletişim sisteminin Türkiye’nin dört bir tarafında kullanılabileceğini dile getirdi. Ciliv, 3G ile görüntülü iletişimin yanında mobil TV imkanının da başlayacağını kaydederek, bilgi çağında eksik kalmasını istemediklerini söyledi. 3 yıldır bu teknolojiye hazırladıklarını ifade eden Ciliv, nihayet bu teknolojiyi sunma fırsatının ellerine geçtiğini söyledi. Ciliv, “Yıllık alt yapı yatırımları için en az 400 milyon dolarlık yatırım yapıyoruz. Bu daha da artarak devam ediyor. Artık eski teknolojiler yerine yeni teknolojilere yatırım yapacağız” diye konuştu. Ciliv, diğer firmalarla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious