Turkcell 3 milyon $ kredi aldı

Turkcell 3 milyon $ kredi aldı.27390
  • Giriş : 26.02.2007 / 00:00:00

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş'ye, 3 milyar dolarlık teminatsız sendikasyon kredisi sağlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akbank, Citibank, Garanti Bankası, HSBC Bank Plc, JP Morgan Plc, Standard Bank Plc'nin ilk yetkilendirilmiş lider düzenleyici bankalar olarak görev aldıkları sendikasyon kredisine ilişkin anlaşma tarafların katılımıyla imzalandı. Türkiye'de ''Şimdiye kadar bir şirkete verilen en büyük teminatsız sendikasyon kredisi'' olma özelliği taşıyan kredide 16 ülkeden 34 banka yer aldı.

Kredinin uluslararası alanda büyümeye yönelik muhtemel şirket satın almaları ve stratejik yatırımlar dahil olmak üzere Turkcell ve iştiraklerinin genel kurumsal amaçları için kullanılacağı bildirildi.

Turkcell Üst Yöneticisi (CEO) Süreyya Ciliv, şirkete sağlanan 3 milyar dolarlık teminatsız sendikasyon kredisini, özellikle yurt dışı büyüme faaliyetlerinde kullanmayı planladıklarını bildirdi.

Ciliv, sendikasyon kredisi imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye tarihinde ilk kez bu meblağda bir kredinin bir kuruma teminatsız verildiğini belirterek, bunun Turkcell'in geleceğine olan güvenin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Turkcell'in bölgesel olarak büyümek istediğini ifade eden Ciliv, ''Krediyi, özellikle yurt dışı büyümemizde kullanmayı planlıyoruz'' dedi. Ciliv, sorular üzerine de gündemde Suudi Arabistan'ın olduğunun belirtilerek, kredinin başka hangi ülkelerdeki yatırımlarda kullanılacağı sorusu üzerine, şöyle konuştu:

''Spekülatif yatırımlar yerine daha sağlam ve başarılı olabileceğimize inandığımız Doğu Avrupa, Orta Doğu ile Türk Cumhuriyetler olabilir. Bölgesel yatırımlar söz konusu olacaktır. Çok dikkatli olacağız. Başarılı operasyonları kısa sürede kuracağımız ülkeler olacak. Burada tabi ki giriş maliyetleri de önemli. Bu konuda da dikkatli davranacağız. Çünkü Turkcell hissedarlarına daha fazla değer yaratmak istiyoruz.''

''Yurt dışındaki işlerin çapı 3 milyar dolar mı olacak, üzerine kendi kaynaklarınızı ekleyecek misiniz?'' sorusuna da Ciliv, ''Turkcell'in kendi nakit pozisyonu, karı bu 3 milyar doların üzerine eklenebilecek rakamlardır'' karşılığını verdi.

Ciliv, kredi kullanım süresinin 6 ay olmasıyla ilgili ''Bu, yatırımlarınızı 6 ayda yapacağınız anlamına mı geliyor?'' sorusu üzerine de, ''Evet, 6 ay içinde... Şu anda baktığımız bir çok fırsat var. Bunları değerlendirme çalışmaları sürüyor'' diye konuştu.

ZAFER KURTUL

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul da konuşmasında, Turkcell'e sağlanan kredinin, şirketin güçlü bilanço yapısını yansıttığını vurguladı.

Türkiye'nin son yıllarda kaydettiği ekonomik gelişmelere değinen Kurtul, ''Büyüme oranları ve enflasyonda yakalanan istikrar, Türkiye'ye güvenle bakmamızı sağlıyor. Turkcell'e sağlanan kredinin kullanım amacının diğer ülkelerde yatırım ve büyüme olması ayrı bir önem kazandırıyor'' dedi.

Kurtul, kredinin maliyetiyle ilgili bir soru üzerine de, sendikasyonun çok rekabetçi koşullar ve dünya standartlarında bir fiyatlamayla düzenlendiğini söyledi.

Kredinin teminatsız verilmesiyle ilgili bir soru üzerine de, Kurtul, ''Bizim Turkcell'in bilançosuna ve yönetimine bankalar olarak güvenimiz tam. Bu başarı, Turkcell'in kurulduğundan bugüne kadarki başarılı çizgisini gösteriyor'' şeklinde konuştu.

Turkcell'in krediyi ne zaman çekmek isterse bankaların o zaman kullandıracağını belirten Kurtul, kredi kullanım süresinin 6 ay olduğunu bildirdi.

ERGUN ÖZEN

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ise Turkcell'in Türkiye ve bölgedeki konumuna işaret ederek, ''Şirketin yenilikçiliği ve sağlam mali yapısı dikkate alındığında, biz bankacılar kredi vermek için adeta bir yarış içine giriyoruz'' şeklinde konuştu.

Kredinin 625 milyon dolarlık kısmının Garanti Bankası tarafından sağlandığını kaydeden Özen, ''Şirketin muazzam bir başarısı var. Evet, dünyada çok para var ama bu parayı alabilmek için başarılı bir performans sergilemek gerekiyor. Ayrıca seçimler, bu gibi işleri engellemez'' dedi.

PİRAYE ANTİKA

HSBC Bank A.Ş. Genel Müdürü Piraye Antika da talebin oldukça yüksek toplandığı kredi anlaşmasının, Turkcell'in uluslararası finans piyasalarındaki gücünün, uluslararası bankacılık camiasıyla sürdürdüğü ilişkilerin kalitesini yansıttığını ifade etti.

Kredi sağlayan yatırımcı grubun kalitesi ve çeşitliliğine bakıldığında, uluslararası piyasaların şirkete olan güvenini gösterdiğini dile getiren Antika, ''Bu kredi, Turkcell'in uluslararası şöhretini hak ettiğini gösteriyor'' diye konuştu.

16 ülkeden 34 bankanın katılımıyla sağlanan 3 milyar dolarlık teminatsız sendikasyon kredisi anlaşmasının imzalandığı törende ayrıca, katılımcı banka yöneticileri ve Süreyya Ciliv toplu fotoğraf çektirdi. Ciliv, burada herkese teşekkür etti.

Kredi, her biri birer milyar dolar tutarında ve sırasıyla 3, 5 ve 7 yıl vadeli A, B ve C dilimlerinden oluşacak şekilde yapılandırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious