Turkcell: Cep telefonları radyasyon yaymaz!

  • Giriş : 15.06.2008 / 05:38:00
  • Güncelleme : 15.06.2008 / 00:03:03

Cep telefonları ve baz istasyonlarının insan sağlığına zararı ile ilgili tartışmalara sektöründen cevap geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cep'lerin yaydığı radyo dalgaları ile nükleer radyasyonun hiçbir benzerliği olmadığını, nükleer radyasyonla, cep telefonu radyo dalgaları veya elektromanyetik alandan kaynaklanan ısınma etkisinin birbirine karıştırıldığını kaydetti.

Sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere gazetecilerle bir araya gelen İlter Terzioğlu, cep telefonu-radyasyon eşleştirmesine karşı çıktı. Cep telefonuyla ısınma amaçlı kullanılan ısı yayıcılar arasında hiçbir fark bulunmadığını belirten Terzioğlu, "Elektrikle çalışan her cihazın etrafında cihazın gücüyle orantılı olarak bir manyetik alan oluşur. Halk arasında 'radyasyon' diye anılan işte bu manyetik alandır. Bu bir radyasyon değildir. Cep telefonlarının yaydığı radyo dalgaları ile nükleer radyasyonun hiçbir benzerliği yoktur. Nükleer radyasyon için uranyum, plütonyum gibi radyoaktif elementler gerekir. Bu konudaki yaygın inanışlar, yanlış veya eksik bilgilerden kaynaklanmakta, bu nedenle nükleer radyasyonla cep telefonu radyo dalgaları veya elektromanyetik alandan kaynaklanan ısınma etkisi birbirine karıştırılmaktadır." diye konuştu.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı, kanser yaptığı iddiasıyla yıllardır tartışılan baz istasyonlarını da savundu. Türkiye'de kurulan baz istasyonlarının Avrupa ülkelerindekilerden 16 kat daha güvenli olduklarını ileri sürdü. Dünya Sağlık Örgütü'nün yetkilendirdiği Uluslararası İyonlaştırmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu'nun (ICNIRP) yayınladığı ve ABD ile Avrupa Birliği üyesi ülkeler dahil, 42 ülke tarafından kabul edilmiş değerleri örnek gösterdi. Terzioğlu, "ICNIRP'ın limit değeri, 900 MHz frekans bandında yayın yapan baz istasyonları için 42 v/m'dir. Ülkemizde uyulması zorunlu azami limit değerleri Avrupa ülkelerinden de düşüktür." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious