Turkcell mobil imza uygulamasını başlattı

Turkcell mobil imza uygulamasını başlattı.11392
  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Turkcell, elektronik ortamlarda hukuken ıslak imza yerine geçen mobil imza uygulamasını başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'de ilk olan ve tapu, noter, evlilik işlemleri dışındaki tüm işlemlerde geçerli olacak TurkcellMobilİmza, öncelikle internet bankacılığı alanında kullanılacak.

Türkiye'de bir ilk olan TurkcellMobilİmza projesinin uygulamaya geçmesi dolayısıyla basın toplantısına katılan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell'in mobil imza teknolojisinin öncelikle internet bankacılığı tarafından hayata geçirilmesinde Akbank, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası ve TEB ile birlikte işbirliği yaptıklarını ve 6 firmanın bir araya gelerek Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmelerinin örnek olması gerektiğini ifade etti. Ciliv, Turkcell'de ekibiyle ilkleri başarmaya devam edeceklerini söyledi.

"MOBİL İMZA İÇİN SADECE CEP TELEFONU YETER"
İş Geliştirme Bölüm Başkanı Altuğ Acar ise, ocak 2004 tarihinde elektronik imza kanununun kabul edildiğini hatırlatarak, kanunda mobil imzanın ıslak imza yerine geçmesinin kabul edildiğini ifade etti. TurkcellMobilİmza'nın e-devlet ve ticaret uygulamalarında hız ve ekonomik yönden kullanıcısına büyük kolaylık ağlayacağını anlatan Acar, müşterilerinin hayatlarına büyük kolaylık getirdiklerine inandığını söyledi. Acar, "Bir kere alıp her yerde kullanabilirsiniz. Farklı şifreleri hatırlamak derdine son verecek. mobil imza için sadece cep telefonu yeter." diye konuştu.

"FATURALI HATLARDA KDV DAHİL AYLIK 4 YTL, KONTÖRLÜ HATLARDA İSE 40 KONTÖR "
Mobil imzanın şifresinin sim kart üzerinde oluşturulacağını, cep telefonu calınsa bile imzanın güvende olduğunu aktaran Acar, kimlik bilgileri verilse dahi şifreye ulaşılmasının imkansız olduğunu kaydetti. Acar, sistemin alanının en ileri güvenlik seviyesini belirten bir güvenlik sertifikasına sahip SIM Plus 128 kartları ile kullanılabileceğini, ifade etti. Acar, kullanım sırasında üç defa yanlış girildiğinde mobil imza şifresinin bloke olacağını anlattı. Ücretlendirmenin faturalı hatlarda KDV dahil aylık 4 YTL olduğunu ve bununla sertifika dahil sınırsız kullanım hakkı elde edilebildiğini aktaran Acar, kontörlü hatlarda ise servisin aylık 40 kontör ile ücretlendirildiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious