Turkcell'e taşınandan ücret alınmayacak

Turkcell'e taşınandan ücret alınmayacak.9496
  • Giriş : 15.10.2008 / 14:41:00

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Çataltepe, cep telefonu numarasını Turkcell'e taşıyacak abonelerden ücret talep edilmeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Tayfun Çataltepe, numara taşımada operatörler arasında bir ücret ödeneceğini, bu ücretin üst sınırının 20 YTL olmasının düşünüldüğünü bildirdi. Çataltepe, şunları kaydetti:

''Numarasını Turkcell'e taşıyan abonelerden ücret talep etmeyeceğiz. Zaten bu konu operatörlerin kendi inisiyatifinde. Zaten bu operatörler arasında bir ücret. Bazı operatörler müşteriden ücret almayı tercih edebilir ama bizde böyle bir şey yok. Bu ücret sektörün sağlığı ve suistimallerin önlenmesi için çok önemli. Yeni bir abonenin operatöre bir maliyeti var. Aynı gün içinde başka bir operatöre geçtiğinde, bir geçiş ücreti olmazsa, ikinci operatöre abonenin bir maliyeti olmaz. Bir operatörden aboneleri alıp direkt kendine geçirmek gibi piyasada çeşitli suistimaller olabilir.''

Numara Taşınabilirliği uygulamasının başlatılacağı 9 Kasıma teknik olarak hazır olduklarını vurgulayan Çataltepe, ''Sabit operatörlerin bu uygulamaya nasıl dahil olacağı çok önemli. Türk Telekom testlerin içinde yer aldı ancak uzak mesafe taşıyıcıları testler kapsamında değil'' diye konuştu.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar da numara taşınabilirliği uygulamasıyla ilgili olarak operatörler arası testlerin dün tamamlandığını kaydetti. Bayrakdar, ''Testlerin hepsinden geçer hale gelindi. Testlerde numara taşıdık. GSM operatörleri olarak bir birimize hatlar vermiştik. Testler kapsamında diğer bir operatörün hattı Turkcell şebekesine taşındı ve şu anda Turkcell hattı olarak çalışıyor. Biz de diğer operatörlere bazı hatları verdik bu testler kapsamında'' diye konuştu. Bayrakdar, çalışmalar kapsamında 12 binin üzerinde test yapıldığını dile getirdi.

-''ABONELER ANONS İSTİYOR''-

Başka bir GSM operatörüne taşınan telefon numarası arandığından uyarı tonu ile abonelerin bilgilendirileceğini hatırlatan Bayrakdar, şunları söyledi:

''Yaptığımız ankette müşterilerin yüzde 81'inin anonsu çok önemli gördüğünü tespit ettik. Müşteriler anlayabilecekleri bir anons ile uyarılmak istiyorlar, tarife şeffaflığı açısından. Telekomünikasyon Kurumu dün GSM operatörlerine bir yazı gönderdi ve 'herhangi bir müşteri memnuniyetsizliği' durumunda altyapımızı anons sistemine revize etmeye yönelik çalışma yapmamızı istedi. Biz bu konuya yönelik çalışmamızı tamamladık. Biz numarasını başka bir operatöre taşıyanları arayan abonelerin en azından kısa bir süre için uyarı tonu yerine anons ile uyarılması gerektiğini düşünüyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*