'Türkçemiz, İngilizce karşısında zayıf değildir'

'Türkçemiz, İngilizce karşısında zayıf değildir'.20165
  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Türk Dil Kurumu Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, Türkçe'nin İngilizce karşısında zayıf bir dil olmadığını dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzincan Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Müftülük Konferans Salonu'nda düzenlenen 'Türkçenin Gücü' konulu konferansa katılan Türk Dil Kurumu Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, öğrencilere yönelik olarak Türkçe ile ilgili bilgiler verdi. Konferansa Erzincan Vali Vekili Halil İbrahim Ertekin, Milli Eğitim Müdürü Aydın Yalçın, Polis Okulu Müdürü Ahmet Mühim ve öğrenciler katıldı.

Türkçe'ye gelecek neslin öğrencilerinin sahip çıkacağını ve Türkçe konuştuğumuz için gurur duymamız gerektiğini açıklayan Prof. Dr. Toparlı, "Türkçemiz İngilizce kaşısında zayıf bir dil değildir. Türkçe'yi konuştuğumuz için gurur duyuyoruz. Türk demek Türkçe demektir." açıklamasında bulundu. Dil olmazsa, hiçbir şeyin olmayacağını, insanlık toplum hayatı, kültür, toplum ve teknolojinin olamayacağına değinen Prof. Dr. Recep Toparlı, "Dünyanın en zengin dili olarak belirtilen İngilizce, Türkçe varken yoktu. Türkçe dünyanın en eski 5 dili arasında yer almıştır. En az 5 bin yıllık tarihi vardır. Türkçe yaygınlaşmış bir dildir. 250 milyon insan Türkçe konuşuyor. 12 milyon kilometrekarelik alanda Türkçe konuşulmaktadır. Güncel Türkçe sözlüğünde 104 bin, derleme sözlüğünde ise 130 bin söz vardır. 1 Türkçe kelime 17 İngilizce kelimeye bedeldir." şeklinde açıklamada bulundu.

Konferans, Türk Dil Kurumuna mektup yazan ve beğenilen 4 mektup sahibi Esra Torun, Halidun Hakan Tanoğlu, Merve Ciminli ve Emine Gürbay'a teşekkür belgesi verilmesi ile sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious