Türkçenin çocukları büyülü kent İstanbul'a hayran kaldı

Türkçenin çocukları büyülü kent İstanbul'a hayran kaldı.18159
  • Giriş : 04.06.2007 / 08:25:00

Türkçe Olimpiyatları'nın finalleri için İstanbul'a gelen 550 öğrenci 'Boğaz turu' yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkçe sevdalıları, arkadaşlarından ayrılırken duygulu anlar yaşadı.

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için 100 ülkeden gelen 550 öğrenci Türkiye'de kaldıkları süre içinde pek çok tarihî ve turistik mekânı gezdi. Dün de Boğaz turuna katılan öğrenciler birbirlerine veda ederken duygusal anlar yaşandı.

Öğrencileri Türkiye'deki son duraklarında yalnız bırakmayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye'yi dünyaya Türkçeleriyle tanıtan çocuklara teşekkür etti. Bütün dünyanın yakında Türkçe konuşacağını belirten Topbaş, "Türkçe, bu gençler sayesinde dünya dili olacak." diye konuştu. Yaklaşık üç saat süren Boğaz gezisinde öğrencilerin Türkiye hayranlığı artarken Boğaz, renkli görüntülere sahne oldu. İstanbul Boğazı'nın eşsiz güzelliğini izleyen öğrenciler, tekne turu boyunca Türkçe şarkılar söyleyerek eğlendi.

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın gösteri ve ödül töreni için İstanbul'a gelen öğrenciler, İstanbul'dan ayrılmadan önce tekneyle Boğaz turuna katıldı. Geziye katılan Kadir Topbaş, öğrencilerle tek tek sohbet edip fotoğraf çektirdi. Topbaş, olimpiyatlar sayesinde ortaya çıkan sevginin bütün dünyaya yayılacağını dile getirdi. Topbaş, "Bu sevgi dünyaya en büyük haykırıştır." ifadesini kullandı. Yaklaşık 3 saat süren Boğaz gezisine katılan öğrenciler, İstanbul'a bir kez daha hayran kaldı. Olimpiyatlara katılan öğrencilerin Türkçe konuşmasının her şeyden önce kendisini bir Türk olarak gururlandırdığını aktaran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, organizasyonun Türkiye'nin dünyada kendi rolünü göstermesi açısından da çok önemli olduğunu dile getirdi.

Türkçe Olimpiyatları'nın önümüzdeki yıllarda dünya barışına büyük katkı sağlayacağına dikkat çeken Topbaş, "Bu organizasyonun barışa gelecek dönemlerde, 10'lu yıllarda büyük katkısı olacak. Bu çocuklar ileride işadamı, yönetici olarak ülkemizde bulunacak ve hizmet edecek. Türkiye ile olan ilişkilerinde, bizim dostluk, kardeşlik ve misafirperverliğimizi her zaman kendi ülke insanlarına anlatacaklar. Böyle bir organizasyon Türkiye'nin yaptığı en büyük yatırımdır." diye konuştu.

Boğaz turu boyunca 100 ülkeden gelen öğrenciler, İstanbul Boğazı'nın güzelliklerini büyük bir hayranlıkla izledi. Öğrenciler, Türkiye'ye ve Türk insanının misafirperverliğine hayran kaldıklarını söylediler. Olimpiyatlara Kırgızistan'dan katılarak Şiir dalında birinciliği kazanan Aida Risbekkızı isimli öğrenci, olimpiyatların tüm dünyaya barış mesajı verdiğini dile getirdi. Öğrencilerle tek tek ilgilenerek fotoğraf çektiren Topbaş, bir öğrencinin günlüğüne hatıra yazısı yazdı.

Türkçe Olimpiyatları'nın final programında yaptığı stand-up şovu ile salonu dolduran binlerce izleyiciyi kahkahaya boğan Türkmenistanlı Övez Muradov, insanları güldürmekten büyük bir zevk aldığını söyledi. Yeteneğinin, okulda herkesin rüyalarını yazıp okuduğu bir derste ortaya çıktığını belirten Muradov, "Bu bende bir yetenek, ne yapsam zaten insanlar gülüyordu. Onlar gülünce ayrı bir zevk alıyorum." dedi. Muradov, üniversite okumak istediğini, profesyonel olarak komedyenlik yapmayı düşünmediğini dile getirdi.

Türkmenistanlı Övez Muradov, 5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Özel Beceriler Dalı'nda altın madalya kazandı. Final programında yaptığı stand-up gösterisinde Türkçesi ile herkesi kendisine hayran bırakan Muradov, esprileri ile izleyicileri kahkahaya boğdu. Usta komedyenlere taş çıkaran Muradov'un komediye başlama hikâyesi de en az esprileri kadar ilginç. Türkçe Olimpiyatları'na 5 senedir katıldığını, ancak ilk kez altın madalya kazandığını söyleyen Muradov'un yeteneği okuldaki bir derste ortaya çıkmış. Herkesin en son gördüğü rüyayı yazıya döktüğü derste tahtaya çıkan Muradov, kendine özgü tarzı ile rüyasını okuyunca sınıftaki öğrenciler kahkahalara boğulmuş. Muradov'un yeteneğini fark eden öğretmeni de olimpiyatlara stand-up yaparak katılmasını tavsiye etmiş. Özel beceriler dalındaki yarışmaların açılması ile kendisine bir şans doğduğunu söyleyen Muradov, öğretmeninin tavsiyesi ile yarışmalara katıldığını ve altın madalyayı kazandığını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious