‘Türkçenin çocukları’ İstanbul’a hayran kaldı

‘Türkçenin çocukları’ İstanbul’a hayran kaldı.16040
  • Giriş : 19.06.2006 / 00:00:00

Uluslararası Türkçe Olimpiyatı’na katılan yabancı öğrenciler, dün unutamayacakları bir geziye katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Öğle yemeğini de vapurda yiyen öğrenciler, iki saat boyunca denizin, yeşilliğin ve tarihî binaların tadını çıkardı. Daha sonra Dolmabahçe’ye geçen öğrenciler, 70’er kişilik gruplar halinde sarayı gezdi. Son Osmanlı padişahlarına ev sahipliği yapan saray hakkında rehberlere sorular yönelten öğrenciler, Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu odaya özel ilgi gösterdi. Yabancı talebeler, saatin 9.05’te durduğunu görerek bilgilerini tazeledi. Sarayın önünde kıpırdamadan nöbet tutan askerlerle fotoğraf çektiren öğrenciler, buradan Türkiye’nin önemli mekanlarının resmedildiği ‘MiniaTürk’e geçti. Çeşitli illerdeki tarihî mekanları öğrenmeye çalışan yabancı misafirler, adeta Türkiye turu yapmış oldu.

9 Haziran’dan bu yana Türkiye’de bulunan öğrenciler, yarışmanın ön eleme ve yarı finallerinin yapıldığı Kızılcahamam Asya Termal Tatil Köyü’nü de çok beğendiklerini anlatırken, özellikle İstanbul’u görmekten mutluluk duyduklarını kaydettiler. Şiir yarışmasına Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Canım İstanbul’ şiiriyle katılan Bangladeşli Maliha Binte Mostafa içinse İstanbul farklı bir anlam taşıyordu. İstanbul’un gerçekten şiirde anlatıldığı kadar güzel olduğunu kaydeden Maliha, İstanbul’a tekrar gelmek istediğini belirtti.

10-17 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen olimpiyatın ödül töreninin ardından dünden itibaren ülkelerine dönmeye başlayan öğrenciler ise oldukça duygusal anlar yaşadı. İlk ayrılan öğrenciler, bir gün daha kalacak diğer öğrencilere gözyaşları arasında veda ederken, bir haftada sağlanan dostluk ve kardeşlik görülmeye değerdi. 16 yaşındaki Hindistanlı Serejata Majumla ise en fazla ağlayan öğrencilerden oldu. Daha ilk öğrenci giderken ‘Nereye gidiyorsun, gitme.’ diye seslenen Serejata, ‘En çok kiminle arkadaş oldun?’ sorusuna, ‘Hiç ayrım yapamam. Bütün öğrencilerle arkadaştım. Şimdi onlardan nasıl ayrılacağım bilemiyorum?’ diye cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious