Türker: Ecevit'in istifasına üzüldük

Türker: Ecevit'in istifasına üzüldük.10906
  • Giriş : 04.06.2009 / 17:56:00

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Rahşan Ecevit'in DSP'den istifasından dolayı üzüldüklerini belirterek, ''Ecevit'in yolunda olduğumuzu gördüğü zaman partiye döner sanıyorum'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Rahşan Ecevit'in sadece kurucu genel başkan değil aynı zamanda demokratik sol düşüncenin kuramcısı olduğunu'' ifade ederek, ''Partimizin bugüne gelmesinde büyük emeği geçti. Kendisine hep şükran doluyuz ve öyle kalmaya da devam edeceğiz'' diye konuştu.

Rahşan Ecevit'in ''bir yılı aşkın süredir partiyle ihtilafa düşmüş olduğunu'' belirten Türker, parti kongresinde Rahşan Ecevit'in desteklediği adayın 20 oy aldığını ve delegelerin büyük desteğiyle kendisinin genel başkanlığa seçildiğini anımsattı.

Delegenin değişim ve yenilik istediğini belirten Türker, ''Ben delegenin gücünü alarak, kimseden icazet almadan genel başkan seçildim'' görüşünü dile getirdi.

Türker, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yönetimimizi dün gece oluşturduk. Rahşan hanımın, 'Parti yönetimi Ecevitçi çizgiye gelinceye kadar istifa ediyorum' demesi bizi üzmüştür. Çünkü yönetime seçtiğimiz arkadaşlar, 2002 yılındaki bölünmede Ecevitlerin etrafından kenetlenen milletvekilleri, il başkanları, genel saymanlardır, ilçe başkalarıdır.

Bu arkadaşları da 2004 yılında parti meclisine aday gösteren kişi sayın Rahşan Ecevit tir. Kendisinin önümüze koyduğu insan kaynağı içinde, demokratik solcular arasında yönetim oluşmuştur.''

Türker, ''Listeyi oluştururken Rahşan Hanımla görüştünüz mü?'' sorusunu, ''Ben kimseden icazet almadım, örgütün, tabanın istediği yönde hareket ettim. Bu konuda örgüte danıştım. İl ilçe başkanlarına danıştım, 'Kimlerin sizin yönetmesini istiyorsunuz' diye arkadaşlarıma danıştım. DSP'yi yöneteceksek yöneten kim olursa olsun özgür, bağımsız olmalı'' diye yanıtladı.

Türker, ''Rahşan hanım partiye nasıl döner?'' sorusuna ise ''Bizim Atatürk'ün yolunda demokratik solcu olduğumuzu ve Ecevit'i yaşatmak için de Ecevit'in yolunda olduğumuzu gördüğü zaman partiye döner sanıyorum'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*