Türker'den memura kalıcı zam önerisi

Türker'den memura kalıcı zam önerisi.10906
  • Giriş : 25.06.2009 / 00:00:00
  • Güncelleme : 24.06.2009 / 23:57:15

DSP Genel Başkanı Türker, alınan tedbirlerin nafile olduğunu belirtti, memurlara zam önerisinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DSP Genel Başkanı Türker, ekonomik krizden kurtulmak amacıyla düzenlenen alışveriş kampanyalarının başarıya ulaşamayacağını belirtti memurlara zam önerisinde bulundu.

DSP Genel Başkanı Türker, ekonomik krizden kurtulmak amacıyla düzenlenen alışveriş kampanyalarının başarıya ulaşamayacağını belirtti ve krizi aşmak için devlet memurlarına eşit olarak 250 lira aylık 'kalıcı zam' yapılmasını önerdi.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, ekonomik krizden kurtulmak amacıyla düzenlenen alışveriş kampanyalarının başarıya ulaşamayacağını belirterek krizi aşmak için devlet memurlarına eşit olarak 250 lira aylık 'kalıcı zam' yapılmasını istedi.

Türker, Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve beraberindeki heyeti DSP Genel Merkezi'nde kabul etti. Türker, Akyıldız'ın 'harcama çeki' ile piyasanın canlanabileceği yönündeki önerisinin yetersiz olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

“Bizim düşüncemiz, sizden biraz daha ileriye gidiyor. Çünkü siz harcama çekiyle piyasanın canlanacağını söylüyorsunuz. Biz ise, devlet memurlarına seyyanen 250 lira aylık kalıcı zam yapılması gerektiğini söylüyoruz. Bu bir kereye mahsus olmamalı, bütün yıl yapılmalı. Bütün yıl içinde devlet memurlarına yapılacak 250 liralık seyyanen zammın, aynı zamanda devlet memurları maaşına bağlı olarak emeklilere, şehit ailelerine, gazilere, diğer muhtaçlara da yansıtılması gerekiyor. Biz 57. Hükümet'te iken 100 lira seyyanen zam öngörmüştük. O zamanki 100 liralık seyyanen zam, en düşük devlet memuru ücretinin yüzde 25'ini oluşturuyordu. Şimdi yapılacak 250 liralık zam, 6-7 yıldır çeşitli nedenlerle yapılmamış olan zamların aslında bir kısmının iadesi olacaktır.”

“MAAŞA ZAM DEVLETE VERGİ OLARAK DÖNER”

Yapılacak zamlarla gerek dolaylı vergiler, gerekse doğrudan vergilerle devletin ödediği parayı birkaç ay sonra geri almaya başlayacağını kaydeden Türker, söz konusu paranın tarımda çalışanlara da 'yardım' şeklinde yansıtılmasının yararlı olacağını ifade etti. Kredi kartlarıyla ilgili düzenlemenin de sadece kredi kartı kullanan kesimi biraz rahatlatacağını bildiren Türker, bunun Türkiye ekonomisine uzun vadede katkı verecek bir yapı sunmayacağını söyledi.

“SİVİL ANAYASA KAVRAMI BOŞ”

Türker, bir süredir gündemde olan sivil anayasanın “boş bir kavram olarak ortaya atıldığı” değerlendirmesinde bulunan Türker, son 4-5 yıldır, önce belli kavramların ortaya atıldığını sonra bunların içinin doldurulmaya çalışıldığını ifade ederek “Toplu bir sivil anayasa anlayışı yerine, Anayasa'da insan hak ve özgürlüklerini sınırlandıran, Türkiye'nin bir hukuk ve sosyal devlet olma niteliğini engelleyen, Türkiye'de kuvvetler ayrılığını ciddi bir şekilde tehlikeye sokan maddeleri belirlenmeli, onlarla ilgili tarafların beklentilerini tespit edilmeli ve sonra yasama organında bir uzlaşı anlayışı içinde konu çözülmelidir. Çünkü anayasalar yalnız güçlü kesimleri korumak için değil, güçlü olmayan, kendini azınlık hisseden kesimleri korumak amacıyla vardır” diye konuştu.
Başkalarının dayatmalarına göre değil, toplumun ihtiyaçlarına göre Anayasa'nın değiştirilmesinin gündeme gelebileceğini anlatan Türker, Türkiye'nin yaklaşık 100 yıllık Cumhuriyet birikimlerinin de hiçe sayılmaması gerektiğini söyledi.

“YASAMA VE YÜRÜTME TEK ORGAN HALİNE GELDİ”

Türker, Anayasa değişikliğiyle yargı organlarının bağımsızlığının zedelenebileceğine işaret ederek “Örneğin Anayasa Mahkemesi üyeleri Parlamento tarafından seçilirse, yarın öbür gün karşımıza şimdi RTÜK'te yaşanana benzer olaylar çıkacaktır” uyarısında bulundu. “Günümüzde yasama ve icra organı, tek organ haline gelmiştir” diyen Türker, “Biz Cumhuriyetimizin temel ilkelerini sarsacak bazı kavramsal değişiklikler olacağı endişesini de taşıyoruz” dedi. Türker, DSP'nin, Cumhuriyet'e bağlılığı sürdürecek nitelikte Anayasal değişikliklere katkıda bulunmaya, yön vermeye her zaman hazır olduğunu da ifade etti ve Parlamento'da bağımsız milletvekillerinin bile Uzlaşma Komisyonu'nda görev alması gerektiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*