Türkeş, ölümünün 11'inci yılında dualarla anıldı

Türkeş, ölümünün 11'inci yılında dualarla anıldı.9644
  • Giriş : 04.04.2008 / 14:22:00

MHP eski lideri Alparslan Türkeş, ölümünün 11'inci yılında Ankara'daki anıt mezarı başında anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anma törenine katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Milliyetçiler'in, içte ve dışta yazılmış hiçbir senaryonun, Türk milletinin kardeşliğini bozmasına izin vermemesi gerektiğini söyledi. Törene yüzlerce ülkücü katıldı. Tören boyunca Kuran'ı Kerim okundu.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, törene katılan diğer MHP'li yetkililer ile birlikte, ülkücü hareketin Başbuğu Türkeş'in mezarı başında okunan Kuran-ı Kerim'i dinledi ve dua etti. Duaların ardından Türkeş'in mezarına kırmızı ve beyaz karanfiller bırakıldı. Bahçeli, daha sonra törene gelenlere seslendi.

Bahçeli konuşmasında, "Onun eseri olan yüz binlerce ülkücünün dualarıyla, aziz hatırasını yâd etmek üzere bugün burada liderimizin manevi huzurundayız" diye konuştu. 1900'lü yılların başından bugüne kadar geçen süre içinde Türk milliyetçiliğine gönül vermiş dava adamlarının arasında en önemli mevkiinin, kuşkusuz biçimde merhum Alparslan Türkeş'e ait olduğunu vurgulayan Bahçeli, "O, milliyetçilik tarihinin önemli bir bölümüne yakından tanık olmuş, varlığı ve aksiyonu ile bu mücadeleye yeni ve farklı bir anlam ve kuvvet kazandırmış bir tarihi şahsiyettir. Türklük için verdiği mücadele hayatında, karşılaştığı engellere rağmen, dava ve devlet adamlığının bütün hasletlerini göstererek, her ortamda metanet ve sükûnetini korumasını bilen bir ülkü adamıdır. Ne yolundan bir an için dönmüştür, ne de ülküsünden en küçük bir taviz vermiştir. Bu milleti karşılıksız seven dava arkadaşlarının her zaman en başında, ömür boyu dimdik ve gerekirse yalnız başına yürümesini bilmiştir" dedi

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN BEKASI BUGÜN TEHDİT ALTINDADIR

Alparslan Türkeş'in iki büyük eseri olduğunu vurgulayan Bahçeli, "Birincisi Türk siyasi hayatında milliyetçiliğin yegâne politik gücü olan Milliyetçi Hareket Partisi; ikincisi ise üzerine titreği, büyük umutlar beslediği ve geleceği emanet ettiği Ülkücü Türk Gençliğidir. Bu iki anıt eser, milliyetçileri ve ülkücüleri, toplumun herhangi bir ferdi olmaktan çıkarmış, onları bir kimliğe, bir aidiyete ve bir sevdaya yönelterek siyasal şahsiyet kazandırmıştır. Bu eserleri, merhum Başbuğumuzun liderlik ve teşkilatçılık yeteneklerini göstermesi bakımından istisnai bir değere ve örnek alınacak bir öneme sahiptir ve unutulmaları, ihmal edilmeleri asla ve asla mümkün değildir" diye konuştu. Bahçeli, konuşmasında tehdit algısına da değinerek, "Ne üzücüdür ki, vefatının on birinci yılında, bir ömür, tüm varlığı ile mücadelesini verdiği büyük Türk milletinin esenliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası bugün tehdit altına girmiştir. Türkiye'miz sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel bir buhrana adım adım sürüklenmiştir. Bunlardan daha da vahimi ise, Türk milleti, bin yıllık kardeşliğini sorgulama ve sadakatini sınama noktasına kadar itilmiştir" ifadelerini kullandı.

MİLLİYETÇİLER, TÜRK MİLLETİNİN KARDEŞLİĞİNİN BOZULMASINA İZİN VERMEYECEK

Milliyetçi Hareket Partisi'ne ve ülkücü gençliğe bu sürecin daha büyük bir sorumluluk yüklediğini dile getiren Bahçeli, "Milletimizin geleceğinde söz sahibi olabilmek için daha fazla inisiyatif alınmasını kaçınılmaz hale getirmektedir. Tarihte çok daha vahim durumlarda, köklü atılımlar atmış, varlığını ve kudretini tüm dünyaya göstermiş büyük Türk milleti için bu yeni durumdan kurtuluşun yolu ve yönü bellidir. Milletimizin beklediği çözümün yegâne adresi, Türkeş Bey'in mirası Milliyetçi Hareket Partisi ve onun eseri olan ülkücü kadrolardır. Milliyetçiler, O'nun sağduyulu siyasetini izleyecek, içte ve dışta yazılmış hiçbir senaryonun, Türk milletinin kardeşliğini bozmasına izin vermeyerek, devletimizin önüne konan tuzaklara düşmesini, gösterecekleri basiret ve dirayetle mutlaka önleyeceklerdir. Şüphe yok ki, bizim için bu konuda da, geçmişte yaşanan buhranlarda gösterdiği soğukkanlılık ve yapıcı fikirleriyle eşsiz bir rehber olan merhum Türkeş Bey'in yeri ve önemi çok büyük olacaktır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious