Türkiye, 19 elçilikle Afrika kıtasına çıkarma yapacak

Türkiye, 19 elçilikle Afrika kıtasına çıkarma yapacak.11910
  • Giriş : 11.03.2008 / 08:25:00

Afrika ülkeleri ile ticarî ilişkiler artırılmak istenirken bir yandan da siyasî ilişkiler derinleştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu çerçevede önümüzdeki iki yıl içinde Afrika kıtasında 19 ülkeye yeni büyükelçilik açılacak. Türkiye'nin bu kıtada halen 12 ülkede büyükelçiliği bulunuyor. Siyasî ilişkiler, Cumhurbaşkanı ve başbakan düzeyinde yapılacak karşılıklı ziyaretlerle yakınlaşacak.

Önümüzdeki 5 yıl içinde Afrika ülkeleriyle yapılan ticaretin 30 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. İstanbul, 18-24 Ağustos tarihlerinde bir zirveye ev sahipliği yapacak. Türkiye, bu toplantı ile Afrika kıtasının 'stratejik ortaklar grubu'na dâhil olacak. Ankara, insanî yardımlarla da 'kara kıta'nın yanında olmayı sürdürecek. Gelen talep üzerine Genelkurmay Başkanlığı da, Afrika Birliği bünyesinde barışı koruma amacıyla kurulan birimleri eğitmek üzere Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'ya üst rütbeli subaylar gönderiyor. Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), bölge ülkelerinde açacağı bürolarla başta sulama ve tarım alanında olmak üzere Afrika halkına eğitim verecek. Yaklaşık 30 Afrika ülkesinde faaliyet gösteren Türk okulları da ülke tanıtımına büyük katkıda bulunuyor; Türk işadamlarının önünü açıyor. Önümüzdeki dönemde Afrika liderlerinin büyük ilgi gösterdiği Türk okullarının sayısının artacağı belirtiliyor.

2005'i 'Afrika Yılı' ilan ederek Kara Kıta'ya verdiği önemi gösteren Türkiye'nin bölge stratejisi siyasî, ticarî ve insanî olmak üzere üç alana yayılıyor. İlkinde kıta ülkeleriyle ikili ilişkileri geliştirmek ve Afrika örgütleriyle temasın arttırılması hedefleniyor. Bu doğrultuda yıl sonuna kadar 10 ülkede (Tanzanya, Gana, Kamerun, Nijer, Çad, Mali, Angola, Madagaskar, Uganda ve Mozambik) yeni büyükelçilik açılacak. Bunlardan 6-7'sinin açılışı, ağustos ayında İstanbul'da yapılacak zirveye kadar yetiştirilecek. 2009'da ise 6 ülkede büyükelçilik açılacak. Dışişleri yetkilileri, 3 ülkede daha hemen büyükelçilik açılabilecek durumda olduklarını ancak siyasi karışıklıklar sebebiyle beklediklerini aktarıyor. Somali ve Zimbabve, bunların arasında. Bütün bunların hayata geçirilmesiyle, Türkiye'nin Afrika'da halen 12 olan büyükelçilik sayısı iki sene içinde 31'e yükselecek. Afrika Birliği, Ocak 2007'deki zirvesinde, Türkiye'yi "stratejik ortak" ilan etti. Ankara, bunu ortaklık ilişkilerinin önünü açacak bir adım olarak görüyor.

Afrika açılım sürecini anlatan Dışişleri Bakanlığı Afrika ve Doğu Asya İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Süha Umar, 1998'den sonra gerçekleştirilen ziyaretlerle bir strateji belirlendiğini belirtiyor. Afrika'yı "dünyanın gözünün odaklandığı bölge" olarak niteleyen Umar, Kara Kıta ülkelerinin dünya siyasetinde önemli roller oynamaya başladığını vurguluyor. Ankara, BM'de 53 sandalye ile temsil edilen Afrika ülkelerinin, bu platformda Türkiye'yi ilgilendiren önemli konularda desteğini almayı da amaçlıyor. Türkiye'nin 2009-2010 dönemi BM Güvenlik Konseyi daimi olmayan üyeliği için Afrika ülkelerinin desteği önemli bir yer tutuyor.

Afrika'ya yönelik ilginin bir diğer nedeni, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi. 2003'te 5 milyar 400 milyon dolar olan ticaret hacmi, 2006 sonunda 12 milyar dolar olarak gerçekleşti. Hedef, 5 yılda 30 milyar doları yakalamak. Ankara, Afrika Kalkınma Bankası'na hissedar olmak için de çalışmalarını sürdürüyor. Üyeliğin sağlanması durumunda Türk işadamları, Afrika yatırımlarında, buradan kredi kullanabilecek. Büyükelçi Umar, Türk işadamlarının bir sıkıntı durumunda elçilikleri güvence olarak gördüğüne dikkat çekerek bu temsilciliklerin açılmasıyla Afrika'ya daha güvenle yatırım yapılacağını dile getiriyor. Ankara ayrıca sulama tekniklerinin geliştirilmesi, sağlık, barışı koruma ve temel eğitim ile meslek içi kurslar alanlarında Afrika ülkelerine TİKA vasıtasıyla yardım etmeyi planlanıyor.

Gül ve Erdoğan bölgeye gidecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 13-14 Mart tarihlerinde Afrika ülkelerinden Senegal'in ev sahipliğinde Dakar'da düzenlenecek İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Zirvesi'ne katılacak. 20-25 Nisan'da Gana'daki BM toplantısına katılacak olan Gül, daha önce ertelenen Tanzanya'ya da yakın bir tarihte gidecek. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da Nijer, Nijerya ve Kamerun'a bir ziyaret planladığı öğrenildi.

Babacan'a Moritanya'da sıcak karşılama

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Senegal'deki İKÖ zirvesi öncesi Moritanya'yı ziyaret etti. Bu ülkeye ilk kez Türkiye adına en üst düzeyde temaslarda bulunan Babacan, Cumhurbaşkanı Şeyh Abdullahi'yi Ankara'ya davet etti. Babacan, sıcak bir atmosferde geçen temasların ardından başkent Nouakchott'taki balık pazarını gezdi, balıkçılarla bir süre sohbet etti.

Türk okulları büyük tanıtım sağlıyor

Yaklaşık 30 Afrika ülkesinde faaliyet gösteren Türk okulları da ülke tanıtımına büyük katkıda bulunuyor; Türk işadamlarının önünü açıyor. Türkiye-Afrika Ülkeleri Kültürel, Sosyal ve Ekonomik İşbirliği Derneği (AKSİAD) Genel Koordinatörü Kemalettin Özdemir önümüzdeki dönemde Türk okullarının sayısının artacağını kaydetti. Özdemir, bu okullara Afrikalı liderlerin büyük teveccüh gösterdiğine vurgu yapıyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious