Türkiye, 2008'e de kemer sıkarak giriyor

Türkiye, 2008'e de kemer sıkarak giriyor.12178
  • Giriş : 04.10.2007 / 08:22:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:22:12

Dün toplanan Yüksek Planlama Kurulu (YPK), IMF’nin istediği faiz dışı fazla hedefinin tutturulabilmesi için yaklaşık 10 milyar YTL’lik yeni bir kaynak paketine ihtiyaç olduğunu tespit etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Paketin büyük bölümü kamu harcamalarında yapılacak tasarruflar yoluyla elde edilecek. Paket için vatandaşın üzerine yeni vergi salınmayacak. Ancak elektrik ve doğalgaza zam büyük ölçüde kesinleşti. YPK, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanarak 2007 bütçe gerçekleşmeleri ile 2008 bütçe hedeflerini görüştü. Toplantıdan ne 2007 bütçesi ne de 2008 bütçesi için olumlu hesap çıkmadı. Bürokratların hazırladığı teknik çalışmalara göre 2007 bütçesinin gelir kalemi hedeflerin bir miktar altında kalacak. Giderler ise hedeflerin üzerinde gerçekleşecek. 2007 bütçesi için yapılan tahminlerde bütçe açığının yıl başında hedeflenen 16 milyar YTL'nin altında kalacağı ifade edilirken, açığın 8 milyara kadar düşebileceği varsayımına da yer verildi.

Toplantının gündemini oluşturan 2008 bütçesinde ise tüm hesaplar faiz dışı fazla hedefinde düğümlendi. Yapılan çalışmalara göre, 2008'de yüzde 6,5'lik faiz dışı fazla hedefinin tutturulabilmesi için, yaklaşık 10 milyar YTL'lik ilave kaynak gerekiyor.

ELEKTRİK ZAMMI YOLDA

Bürokratlar, söz konusu kaynağın nelerden oluşacağını önümüzdeki hafta yapılacak YPK toplantısına kadar netleştirecek. Bilgi veren kaynaklar, paketin büyük bölümünün kamu harcamalarındaki kesintilerden, geri kalan kısmının da gelir cephesinden sağlanacağını belirtirken, “Vergi artışı kesinlikle hesapta yok. Ancak elektrik ve doğalgaz zammının kaçınılmaz olduğu kesin” dediler. Önümüzdeki yıl vergi gelirlerinde yaklaşık 6 milyar YTL civarında bir azalma olacağı, kaybın bir bölümünün özelleştirme gelirleriyle bir miktar aşağı çekileceği, ancak bunun faiz dışı fazlayı etkilemeyeceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious