Türkiye, 2020 olimpiyatlarına talip

Türkiye, 2020 olimpiyatlarına talip  	.6943
  • Giriş : 27.02.2008 / 15:22:00

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, en önemli hedeflerinin 2020 yılındaki olimpiyatları İstanbul'a almak olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Atalay, "Ülkemizin olimpiyatlarda aldığı madalya sayısını arttırarak derecesini yükseltmek istiyoruz." dedi. Tesisleri ve sportif faaliyetleri incelemek amacıyla Muğla'ya gelen Gençlik ve Spor Genel Müdürü Atalay, Vali Lütfi Yiğenoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Mehmet Atalay, sporun her şeyden önce gençleri kötü alışkanlıklardan koruması, Türkiye adına başarı ve madalya getirecek bir donanımla yarınlara hazırlaması olduğunu ifade ederek, "Bu gençleri spora başlatmak ve tabana yaymak gerekir ama spor sadece bu değil. Spor, büyük bir yatırım ve aynı zamanda turizm faaliyeti. Gerçekten son yıllarda ülkemize büyük organizasyonlar aldık. Bunlarla Türkiye'yi tanıtmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye genelinde turist sayısının 5 milyonlardan 20 milyonlara ulaşmasında sporun rolü büyük olduğunu belirten Atalay, "Bir gün 100 milyonlara çıkacaksa ki hayal değil, bunda sporun yine büyük katkısı olacak. Muğla'da sportif olarak büyük çalışmalar yapmak istiyoruz. 2008 Olimpiyatları Pekin'de olacak. 2009 yılından itibaren önce UEFA Kupası finali Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda, 2009 Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası dört ilimizde, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası İstanbul'da, 2011 Dünya Tenis Şampiyonası İstanbul'da, 2011 Üniversiteler Kış Oyunları Erzurum'da, 2011 Gençlik Oyunları Trabzon'da ve nihayet 2012 Dünya Atletizm Şampiyonası da ülkemizde düzenleencek. Dünya Yüzme Şampiyonasını da alacağız ve 2013 yılında olimpiyatların hangi ülkede yapılacağına karar verilecek. Sanırım bu kadar organizasyondan sonra olimpiyatları bize verecekler." ifadelerini kullandı.

Gelinen noktanın ülke açısından yeterli olmadığını söyleyen Atalay, "Federasyonları özelleştirdik. İnanıyorum ki çok kabiliyetli gençlerimiz var. Bu genç nüfusla dünyanın tozunu atarız." dedi. Vali Yiğenoğlu ise Muğla'nın turizm potansiyeline işaret ederek, spor turizmini geliştirmek ve turizmi 12 aya yayabilmek için alternatif potansiyeli devreye sokmayı amaçladıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious