'Türkiye, 21. yüzyılın parlayan yıldızı olacak'

  • Giriş : 19.11.2006 / 00:00:00

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye'nin, eğitimi, kültürü, sanatı, bilimi, teknolojisi ve eğitimli gençleriyle 21. yüzyılın parlayan yıldızı olacağını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bursa'da bir dizi açılış törenine katılan Özak, ilk olarak merkez Osmangazi ilçe belediyesinin restore ettirdiği Haraççıoğlu Medresesi'ni açtı. Özak burada yaptığı konuşmada, vakıf, kültür ve sanat eserlerini onarma konusunda rekor kırdıklarını ifade etti.
''Vakıf medeniyetini iyi anlamak lazım. Osmanlı 600 yıl 32 bin vakıfla dünyaya hükmetti, sosyal reçeteler sundu'' diyen Bakan Özak şunları kaydetti: "Son 2 yılda eğitime ayrılan payla rekorlar kırıyoruz, en fazla payı eğitime ayırıyoruz. 85 bin tane derslik açtık, her okulda bilgisayar laboratuvarları ve hızlı internet var. İnanıyoruz ki Türkiye, eğitimi, kültürü, sanatı, bilimi, teknolojisi ve eğitimli gençleriyle 21. yüzyılın parlayan yıldızı olacak. Bunu da hep birlikte görüyoruz.''
Bakan Özak, bu açılışın ardından Bursa Çevre Yolu Uludağ Üniversitesi (UÜ) Görükle Bağlantı yolunun açılışı yaptı. Özak burada, Türkiye ekonomisinin büyümeye devam ettiğini belirterek: "4 yılda yüzde 7.4 ortalama büyüme hızı yakaladık. 2002'de 180 milyar dolara düşen GSMH'yi, 360 milyar dolara çıkarabildik, 2007'de hedefimiz, bunu 410 milyar dolara çıkarabilmek. 2012'de inşallah GSMH 787 milyar dolar, kişi başına düşen milli gelirimiz 10 bin 100 dolar olacak. O zaman Türkiye'nin önünde kimse duramaz.'' diye konuştu.
Bakan Özak, konuşmasının ardandan Bursa Valisi Nihat Canpolat, AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Çelik ve Bursa milletvekilleri ile birlikte Bursa Çevre Yolu UÜ Görükle Bağlantı Yolu'nun açılışını gerçekleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious