Türkiye, 80 bin ton üretim ile 27'nci sırada

  • Giriş : 23.02.2006 / 00:00:00

Dünyada, 42 milyon ton akuakültür (kültür balıkçılığı) yapıldığı belirtilerek, Türkiye'nin yılda 80 bin tonluk üretimi ile dünyada 27'nci sırada yer aldığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Seminerde konuşan Çamlı Yem Besicilik Sanayi ve Ticaret A.Ş Balık Yemleri İşletme Müdürü Tolga Uruk, Türkiye'nin, balık yemi temininde sıkıntı yaşadığını söyledi. Uruk, "Gelecek yıl 150 bin ton civarında balık yemi, 80 bin ton kadar da balık unu ihtiyacımız olacak" dedi.

Ege Üniversitesi Kampus Kültür Merkezi'nde düzenlenen seminerde konuşan Uruk, dünyada 42 milyon ton akuakültür (kültür balıkçılığı) yapıldığını belirterek, Türkiye'nin yılda 80 bin tonluk üretimi ile dünyada 27'nci sırada yer aldığını söyledi. Dünyada kaynakların azalmasına paralel olarak avlanan balık sayısında da büyük düşüş yaşandığını vurgulayan Müdür Uruk, "Kültür balıkçılığı hammadde sorunu ile karşı karşıya bulunuyor. Burada en büyük sıkıntıyı balık unu ve balık yağı tedarikinde yaşıyoruz. Balık yeminde yüksek KDV oranları da bu olumsuz tabloyu daha da pekiştiriyor" diye konuştu.

Balık ununa alternatif kaynakların bulunması gerektiğine işaret eden Uruk, bu alanda üniversite ve özel sektörün işbirliği yapmasının önemini vurguladı. Özellikle son 2 yıldır balık yemi bulma konusunda büyük sıkıntı yaşandığını kaydeden Tolga Uruk, "Karadeniz bu ihtiyacı tek başına karşılamaktan çok uzak olduğu için Güney Amerika ve İskandinav ülkelerinden ithal etmek durumunda kalıyoruz. Yaklaşık 80 bin dolarlık balık unu ithalatımız var. Aynı durum balık yağı için de söz konusu" dedi.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de su ürünleri sektörünün gelişme içerisinde olduğunu açıklayan Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kocataş, "Su ürünleri alanında faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşlarının bir birlik haline gelmeleri ile birlikte, Ankara'da bakanlıklar düzeyinde sesini daha çok duyuracağına inanıyorum" diye konuştu.

Söz konusu seminerlerin 16 kentte gerçekleştirileceğini ve Ege Üniversitesi'nin bunun 4'üncü durağı olduğunu açıklayan Aqua Life of Turkey Dergisi Editörü Kemal Pülten, bu seminerler süresince sektörel gelişmeler, ihracat hamleleri, iç pazarda karşılaşılan sorunlar gibi temel konuların, uzmanların ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla ele alınacağını söyledi.

Seminerin açılışında Pınar Deniz İşletme Müdürü Ufuk Atakan tarafından, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kocataş'a teşekkür plaketi sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious