'Türkiye, AB kapısından içeri girmiştir'

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne aday değil müzakerelere başlamış ülke olduğunu, adımını AB kapısından içeri attığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Müzakere sürecinde duygusal tepkilere yer olmadığını söyleyen Babacan, “Liderlerin söylemleriyle bu hakkımızın elimizden alınmasına izin vermemeliyiz” dedi.

Çeşitli açılış ve programlara katılmak üzere Gaziantep’e gelen Devlet Bakanı Ali Babacan, Vali Süleyman Kamçı’yı makamında ziyaret etti. AKP Gaziantep Milletvekilleri Fatma Şahin, Ahmet Uzer, Nurettin Aktaş, Mehmet Sarı, Kırşehir Milletvekili Mustafa Duru’nun eşlik ettiği Babacan, Vali Kamçı’dan kent hakkında brifing aldı. Babacan, Gaziantep’te nüfus artışıyla birlikte sanayi ve ihracatın da artış gösterdiğini belirterek, “Türkiye genelinde olduğu gibi sanayi ve ihracat bakımından Gaziantep’te son 15-20 yıl öncesine göre kaliteli üretim büyük ölçüde artmıştır. Buranın sanayisi Türkiye’nin de sanayine ve ihracatına yön vermiştir” diye konuştu.

Geçmiş yıllarda rekabetten korkulduğu için sanayinin gelişmediğini ve dışa açılımın sağlanamadığını anlatan Babacan, “Türkiye de rekabet ortamından korkulduğu için dışa açılamamıştır. Ancak şimdi dünya ekonomisi arasında önemli bir yere sahibiz. Dünya çapında oluşan sanayi yapımızla emin adımlarla ilerlemekteyiz. Gaziantep sanayiinde elektrik tüketimi son yıllarda yüzde 50 oranında artmıştır. Bu da üretimde artışın olduğunun açık bir göstergesidir” dedi.
Bakan Babacan ve beraberindekiler, Valilik ziyaretinin ardından Belediye Başkanları mart ayı olağan toplantısına katılmak üzere Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Belediyede Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Asım Güzelbey’in karşıladığı Babacan, belediye şeref defterini imzaladı. Basına kapalı yapılacak toplantı öncesi bir gazetecinin AB ile ilgili sorusunu yanıtlayan Babacan, Türkiye’nin AB adayı değil, müzakere süreci başlamış ve AB kapısından içeri adım atmış ülke olduğunu söyledi.

LİDERLER İSTEDİĞİNİ DİYEBİLİR
Türkiye’nin AB adaylığı ile ilgili liderlerin eleştiri yapabileceklerini, ama süreçte duygusal tepkilere yer olmadığını bildiren Babacan, şöyle konuştu:

“AB ile ilgili yapacağımız çalışmaların yüzde 80-90’ı bugün yapacağımız konular. Bunlar bizim istifade edebileceğimiz konular ve beklememiz için hiçbir neden yok. Şu lider böyle diyor, bu lider böyle diyormuş, diyebilir. AB ile ilgili ilişkilerimizde geldiğimiz nokta aynı zamanda bizim hakkımız, 40 yılı aşkın bir çabanın ürünü. Son 4-5 yıldır hükümetin çabası ile elde edilmiş bir hak. Şu anda biz aday ülke değil, müzakerelere başlamış bir ülkeyiz.

Kapı açılmış, kapıdan içeri adım atmış, girmişiz içeri. Müzakere sürecinin içindeyiz şu anda. Falanca lider böyle diyor, bu lider böyle diyor, şu lider de istemiyormuş diyerek bu hakkı elimizden kimsenin almasına izin veremeyiz, vermemeliyiz. Bu süreçte duygusal tepkilere yer yok. Rasyonel olmalıyız. Gayet akıllı bir şekilde bu süreçten azami kendimize, Türk insanına nasıl çıkar sağlarız bunun peşinde olmalıyız.”

Babacan, açıklamalarının ardından belediye başkanlarının toplantısına katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious