Türkiye, AB proje hibelerinden yararlanmıyor

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Ar-Ge çalışmalarına yeterli payı ayırmayan Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) tarafından verilen hibe destekli projelere daha etkin katılımı istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Avrupa Birliği Dokümantasyon Araştırma ve Uygulama Merkezi (ABADOM) tarafından "AB Proje Hazırlama Kapasitesinin Geliştirilmesi Eğitim Programı" düzenlendi. SDÜ Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen eğitim programında ilk olarak kürsüye gelen ABADOM Müdürü Yrd. Doç.Dr. Levent Kösekahyaoğlu, Türkiye'nin AB'ye sunduğu hibe destekli projelerin sayısının arttırılması için bu programı düzenlediklerini söyledi.

Japonya ve ABD'nin milli gelirlerinden Ar-Ge çalışmalarına yatırdığı payların Türkiye'ye oranla çok büyük olduğunu açıklayan Yrd. Doç. Dr. Kösekahyaoğlu, Türkiye'nin GSMH'nın sadece binde altısını araştırmaya ayırdığını vurguladı. AB'nin Japonya ve Amerika karşısında teknoloji üretme gücünde dezavantajlı olduğunu öne süren Kösekahyaoğlu, bunu tersine çevirmek için bilimsel araştırma programlarının geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. 6. Çerçeve Programının bütçesinin 17,5 milyar Euro olduğunu hatırlatan Kösekahyaoğlu, "2007-2013 yılları arasında uygulanacak 7. Çerçeve Programında ise bu miktar 53 milyar Euro'dur. Bu rakamlar belirtiyor ki, Türkiye'nin bu 53 milyar Euro'dan olabildiğince yararlanabilmesi için proje üretmesi ve bu bağlamda, projelerine yönelik hibeleri alması gerekmektedir." diye konuştu.

Adaylık sürecinde AB mali yardımları hakkında bilgi veren TOBB Avrupa Birliği Proje Uzmanı Merih Güney ise, yardımların, katılım öncesi hibeler, Avrupa Yatırım Bankası kredileri, topluluk, 6. Çerçeve ve eğitim programlarından oluştuğunu aktardı. Kamu kuruluşlarını proje önerileri sonucunda, bu mali desteklerden yararlanabildiğine işaret eden Güney, Türkiye'nin 2002 yılında 18, 2003 yılında 28 ve 2004 yılında 38 olmak üzere toplam 84 mali işbirliği projesi hazırladığını kaydetti. Bu sayının Türkiye için yeterli olduğuna inanmadığını anlatan Güney, 6. Çerçeve Programı'ndan yararlanamayan üniversitelerin 2007'de yürürlüğe girecek 7. Çerçeve Programı'ndan kesinlikle yararlanması tavsiyesinde bulundu.

Hibe destekli projeler sayesinde Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) üniversitelerle aralarında bir destek köprü oluşturulacağını anlatan Güney, "Avrupa Birliği sadece siyasetle, bakanlarla yürümüyor. Projelerin de olması şart. Eğer AB'ye girmek istiyorsak kendimizi projelerle kanıtlamamız gerekiyor." dedi.

Projeler hazırlanırken AB veya üye ülkelere öngörülmüş kriterlere uygun projeler hazırlanmasının şart olduğu hatırlatıldı. Her programlama döneminde AB projelerinin değerlendirilmesine dikkat edilmesi gerektiği bildirildi. Aynı amaca hizmet edecek veya birbirini tamamlayıcı nitelikteki projelerin kabul görülme şansının yüksek olduğu ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious