Türkiye, Afganistan'a asker gönderecek

Türkiye, Afganistan'a asker gönderecek.12376
  • Giriş : 11.04.2009 / 08:37:00

Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Yardım Gücü komutanlığını üstlenmeye hazırlanan Türkiye, NATO Barış Gücü'ne 1.000 askerle katkı verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Yardım Gücü (ISAF) komutanlığını ağustos ayında yeniden üstlenmeye hazırlanan Türkiye, bu ülkedeki asker sayısını artıracak. Türkiye, Afganistan'daki NATO Barış Gücü'ne 1.000 askerle katkı verecek

NATO'nun kritik cumhurbaşkanlığı seçimlerine giden süreçte güvenliği sağlamak üzere Afganistan'a üye ülkelerden talebi 5 bin asker olurken bunun 1.000 kişilik bölümünün Türkiye'den sağlanacağı belirtildi. Türkiye'nin göndereceği askerleri, halen bu ülkede bulunan askerî birlikler gibi çatışma bölgelerinde görev yapmayacak. Türk askerleri insanî yardım ve güvenliğin sağlanması görevlerini yerine getirecek. Ek asker talebi, 3-4 Nisan'da düzenlenen NATO zirvesi ve ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti sırasında gündeme gelmişti.

Bu arada NATO genel sekreter yardımcılığı görevi için isim arayışlarını sürdüren hükümet, bu ismin diplomat kökenli olmasına karar vermiş durumda. Emekli bir askerin bu göreve getirilmesine hükümet sıcak bakmıyor. Hükümet, NATO genel sekreter yardımcılığı görevi için şimdilik iki isim üzerinde duruyor. Birincisi Brüksel'deki NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Tacan İldem, ikincisi ise AB nezdinde Daimi Temsilci Büyükelçi Volkan Bozkır. Türkiye, karikatür krizindeki tutumu sebebiyle NATO genel sekreterliğine atanmasına itiraz ettiği eski Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'e bazı garantiler karşılığında onay vermişti. Bunlar arasında NATO genel sekreter yardımcılıklarından birine Türkiye'den bir isim getirilmesi ve İttifak'ın Afganistan misyonunun başkanının da bir Türk olması bulunuyor.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer döneminde Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevinde bulunan İldem, Sezer'in görev süresinin dolmasına yakın bir tarihte NATO Daimi Temsilciliği görevine atanmıştı. Genelkurmay Başkanlığı'na yakın kaynaklar bu göreve NATO'yu iyi bildiği gerekçesi ile İldem'in tercih edilebileceğini ifade ediyor. Hükümete yakın kaynaklar ise Sezer'in ekibinde yer alan İldem'e çekinceli yaklaşıyor. Hükümetin bu konudaki tercihinin AB nezdinde Daimi Temsilci Büyükelçi Volkan Bozkır'ın olabileceği konuşuluyor. NATO genel sekreter yardımcılığı görevine siyasi bir ismin daha adı geçiyor: NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Başkanı AK Parti Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem. Türkiye ile ABD arasındaki terörle mücadele için kurulan koordinasyonun başındaki isim olan emekli Orgeneral Edip Başer'in bu göreve getirilmesine de ABD yönetiminin baştan rezerv koyduğu iddia ediliyor.

Amerikan Washington Times gazetesinde çıkan bir makalede ise Rasmussen'in yardımcılığına NATO'nun Afganistan eski sivil temsilcisi Hikmet Çetin'in getirilmesi tavsiye edildi. ABD'de demokratlara yakınlığıyla bilinen Brookings Enstitüsü uzmanları Michael O'Hanlon ve Ömer Taşpınar tarafından yazılan makalede, "Makalede, "Hikmet Çetin, NATO ve Afganistan konularını yakından bildiği için en uygun aday olur. Sayın Çetin'in seçilmesi, aynı zamanda, teşkilatın daha büyük bir Müslüman varlığına büyük ihtiyacı olduğu bir dönemde Türkiye'yi daha çok asker göndermeye cesaretlendirir." denildi.

Uzmanlar, Rasmussen'in NATO genel sekreteri olarak seçilmesini de "NATO'yu şimdi, dindar Müslümanların çoğu tarafından karikatür tartışmalarıyla özdeşleştirilecek bir politikacı yönetecek. NATO'nun İslam dünyasının kalbinde hayatî bir misyonu yürüttüğü bir dönemde böyle bir algılamanın ortaya çıkması talihsizliktir." diyerek eleştirdi.


Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*