Türkiye, arabuluculuk yapmaya hazır

Türkiye, arabuluculuk yapmaya hazır.11014
  • Giriş : 06.06.2009 / 15:05:00

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 'Türkiye, İsrail ile Suriye arasında arabuluculuk yapmaya hazırdır' diyerek taraflara mesaj verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'nin Türkiye'nin arabuluculuğunda yürütülen İsrail ile olan dolaylı görüşmelerin yeniden başlatılması mesajı verdiğini belirterek, ancak İsrail'de yeni bir hükümetin işbaşında olduğunu, bunun için de biraz zaman tanınması gerektiğini söyledi. Davutoğlu, "Taraflar hazır olduğunda Türkiye elinden geleni yapmaya devam edecektir"
Davutoğlu, Amerika'daki temaslarının ardından Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde bir basın toplantısı düzenledi. Temaslarını özelteyen Davutoğlu, yeni Amerikan yönetimi ile beraber iki ülke arasındaki temasların her alanda arttığına dikkat çekti. İki tarafın da öncelikle mutabık kaldığı hususun ilişkilerin seyrinin bundan sonra kapsamının genişletilmesi olduğunu kaydeden Davutoğlu, "İlişkilerimizi derinleştireceğiz. Bir de ilişkilerimizin kapsamı itibari ile Türkiye son zamanda sadece ABD ile değil bütün uluslararası aktörlerin dikkatini çeken bir şekilde etkisini arttırıyor" dedi.

PAKİSTAN'A YARDIM

Davutoğlu, Pakistan'a askeri yardım konusundaki bir soru üzerine, Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkilerin özel olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Biz onların kaderini kendi kaderimiz biliriz. Nasıl onlar bize Kurtuluş Savaşı'nda yardım ettiyse biz de onlara her türlü yardımı yaparız. Gerek güvenlik gerek ekonomik sıkıntının aşılması gerekse de değişik gruplar arasında birlik için Türkiye'nin yapacağı çok şey var. Bu anlamda elimizden geleni göstereceğiz. Pakistan'ın Dostları Grubu Toplantısı'na ev sahipliği yapacağız. Türkiye'de yapılacak bu toplantı. Afganistan'da ise seçimler yaklaşıyor. Türkiye gerek seçimlerin sağlıklı yapılması için katkıda bulunuyor gerekse de Afganistan'da güvenlik çalışmaları ve Afganistan içindeki değişik gruplar arasında birliğin sağlanması çabaları var."

Türkiye ve Amerika arasında Pakistan konusunda bir görüş ayrılığı olmadığını kaydeden Davutoğlu, ancak Türkiye'nin milli perspektifinin daha farklı olduğunu kaydetti.

İSRAİL-SURİYE

Davutoğlu, ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi George Micheal ile yaptığı görüşmede, İsrail ile Suriye görüşmelerinin gündeme gelip gelmediği yönündeki bir soruya ise şu yanıtı verdi: "Yeni çaba olmayacak kadar devredeyiz. Suriye ve İsrail arasındaki dolaylı görüşmeler tümüyle ortadan kalkmadı; sadece askıya alındı, Gazze'deki gelişmeler nedeniyle. Biliyorsunuz İsrail'de seçim vardı, şimdi yeni hükümet görevde. Suriye tarafından bize gelen, açık açık, 'siyasi irade, ne zaman İsrail hazır olursa, görüşmelere devam etmeye Türkiye kanalıyla hazırız' mesajıdır. Amerika da bu mesajları yakınen takip etmektedir. Sayın Micheal bu konuda bölgede çok iyi tanınan, bütün bu konulara vakıf bir kişidir. Yaptığı görüşmelerde Türkiye'nin görüşünü alma ihtiyacı içinde olduğunu dile getirdi. Bu temaslar da bu çerçevede devam edecektir."

Davutoğlu, sorunun İsrail'de olup olmadığı yönündeki bir soruya karşılık ise, İsrail'de yeni bir seçim yapıldığını hatırlatarak, zaman tanınması gerektiğini söyledi. Taraflar hazır olduğunda Türkiye'nin elinden geleni yapmaya devam edeceğini, ancak bunun zemininin sağlıklı bir şekilde oluşması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, "Türkiye hiçbir zaman ısrarla mutlaka arabulucu olacağım diye bir çaba içine girmemiştir. Ama gelen çabaları da değerlendirip elinden geleni yapmıştır" diye konuştu.

İRAN

Bakan Davutoğlu, İran konusunda ise, şu an bu ülkede bir seçim olduğunu ifade ederek, herkesin bu sürecinin sonucunu beklediğini kaytetti. Bu konuda Türkiye'nin tutumunun net olduğunu kaydeden Davutoğlu, "ABD Başkanı Barack Obama'nın Mısır'da yaptığı konuşmasında dediği gibi, barışçıl nükleer güç elde etmek her ülkenin hakkıdır. Bu anlamda biz de aynı düşünüyoruz. Biz, bu sorunun barışçıl yollarla çözüleceğine inanıyoruz ve elimizden geleni de yapacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*