'Türkiye, artık hedefleri ve heyecanı olan bir ülke'

  • Giriş : 24.02.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin artık hedefleri ve heyecanı olan bir ülke olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin kaynakları artık çarçur edilmediği, hırsıza, arsıza peşkeş çekilmediği bir ülke olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, "Bu Türkiye hedefleri olan, heyecanı olan bir Türkiye'dir. Bu Türkiye, kardeşlik duygularının yeniden canlandığı, hür, eşit ve demokratik bir Türkiye'dir. Bu Türkiye, hem ekonomik sıkıntılarını aşmakta, hem siyasi istikrar oluşturmakta, hem de uluslararası meseleleri çözmekte rol üstlenmektedir. Bu Türkiye, eskiyle karşılaştırılamayacak bir durumdadır." dedi. Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin bir kaç yıl önce ekonomik sıkıntılar yaşadığını hatırlatarak, "Kararlı çalışmalar sonucu Türkiye bambaşka bir ülke haline geldi. Milletin gündeminde artık krizler yoktur. Bu millet bütün enerjisiyle yeni bir gelecek inşa ettimenin mücedelesini veriyor. Çünkü insanımız ülkesine sahip olduğu değerlere sonuna kadar güveniyor. Bu ülke olmaz denilenleri oldu hale getirmedi mi? Bu millet kendi küllerinden yeniden doğacını, istiklalinden asla vazgeçmeyeceğini bir kez daha göstermedi mi?" diye sordu.

"Değişimin mührünü sizlerden aldık." diyen Başbakan Erdoğan, "Unutmayın göreve geldiğimizde bir söz verdik. Bu dört temel üzerineydi. Bunların birincisi eğitim, ikincisi sağlık, üçüncüsü adalet ve dördüncüsü ise emniyetti. Eğitimde adımlarımızı attık. Süratle ülketimizin dört yanında dersliklerin adedini artıracağız demiştik. Bugüne kadar 75 bin derslik yapıldı. Bu devam ediyor. Daha da iyi olacak. Bununla görevimizi yapmış telakki etmiyoruz." şeklinde konuştu.

Başbakan eğitimle alakalı icraatlerini anlatırken vatandaşlar "araştırma hastanesi istiyoruz" şeklinde talepte bulundu. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, "Ben sizleri bundan önceki siyasetçilerin yaptığı gibi mi aldatayım? Sizi aldatayım mı istiyorsunuz? Biz 3 Kasım öncesi 'Ne aldatan olacağız, ne de aldanan olacağız' demiştik. Bunu unutmayın. Bitmeyen şey açılmaz. Önce biter sonra açılır. Hastanemiz bittiğimizde açılışını ya ben yaparım, yada bakan arkadaşımız gelir yapar." diye cevap verdi.

Başbakan Erdoğan daha sonra sözlerine devam ederek, "Eğitimde adımlar artarak devam ediyor. Haydi kızlar okula kampanyası başlattık. 700 bin kızımız okula gidemiyordu. İlköğretimde erkeklere 18 Ytl, kız öğrencilere de 22 Ytl para veriyoruz. Lisedeki erkek öğrenciye 28 Ytl, kız öğrenciye ise 39 Ytl veriyoruz. Peki bu para kime veriliyor? Anneye veriliyor anneye. Babaya vermiyoruz. Çünkü kumara gider kumara. Onun için almaya layık olanlar hemen müracaatını yapar ve kaymakamlıkta bu programlar çözülür ve her ay bu para alınır." dedi.

İktidara geldiklerinde üniversiteli gençlerin 45 milyon burs aldığını hatırlatan Erdoğan, "Şu an 130 milyon alıyorlar. Bunun yanında biz geldiğimizde Kars'ta 32 uzman hekim vardı. Şu anda 52 tane var. Biz geldiğimizde 239 hemşire ve ebe vardı, şimdi ise 415 ebe ve hemşire var. Birinci basamakta 41 poliklinik vardı, şimdi 62 poliklinik var. 2 basamakta 26 poliklinik vardı, şimdi 34 poliklinik var. Kars'ta biz gelmeden önce 1 adet 112 acil varken, şimdi 8 adet var." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, aynı şekilde adalet ve emniyette de adımlarının devam ettiğini vurgulayarak, "Şimdi yeni bir adım atıyoruz, Köydes projesi. Biz yolu olmayan, suyu olmayan köy bırakmayacağız Bu yıl 2 katrilyon ayırdık. Önümüzdeki yıl daha da artıracağız. İnşallah köylerimizde problem kalmayacak." dedi.

Göreve geldiklerinde Kars'a yıllardır gelmeyen şehir suyunu kendilerinin bitirdiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, vatandaşların çeşitli konularda istekte bulunmaları üzerine, "Biz ayaküstü söz söylemeyiz. Planımız neyse onu yaparız. Şimdi Kars'ın doğalgaz ihalesi sürecine geldik. İhalesinin yapılmasıyla birlikte Kars'a doğalgaz geliyor." diye cevap verdi.

Toplu konut işinin devam ettiğinin altını çizen Başbakan Erdoğan, "Toplu konut devam ediyor, devam da edecek. Bunu yaygınlaştıracağız. Şehirleri daha güzel hale getirmek zorundayız. Gecekonduların, kaçak yapıların halledilmesi gerekir. Vatandaşlarımızı ilkel, çağ dışı durumdan kurtarmamız lazım. Kars'ı güzel bir şehir haline getirmemiz lazım." dedi.

Tarım ve hayvancılıkta yapılan yatırımları da vatandaşlara anlatan Erdoğan, "Tarımda, hayvancılıkta atılan adımları biliyorsunuz. Kars için, 2003'te 56 trilyon dağıttı." dedi. Bu esnada bir vatandaşın bu desteklerden alamadığını söylemesi üzerine Başbakan Erdoğan, "Geçmişte kalan ne varsa hepsi ödenmiştir. Bu kadar milletin hepsinin ödenmiş de sadece seninki mi ödenmemiş. Dürüst olalım." dedi.

2003'te 5.5 trilyon mazot desteği verdiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, "2003'te yaklaşık 1.6 trilyon ödeme yaptık. 2004'te 25 trilyon doğrudan gelir desteği verdik. Bunun yanında hayvancılıkla ilgili 5 trilyon destek verdik. 2005 yılında 26 trilyon doğrudan gelir desteği, 6 trilyon mazot desteği, 4 trilyon kimyeve gübre desteği, 3.5 trilyon da hayvancılkla ilgili destekte bulunduk.

2005'ten kalan 15 trilyonu da 2006'nın ocak ayında verdik. Bundan sonra bu destekler aynı şekilde devam edecek." şeklinde konuştu.

Konuşmasında fakir vatandaşlara dağıtılan kömürü de hatırlatan Erdoğan, "Fakir fukara vatandaşlarımız soğukta üşümesin diye 1 milyon 800 bin aileye bedelsiz kömür desteği verdik. Sadece Kars'ta 16 bin aileye kömür ulaştırdık. Bununla da kalmadık. Öğretim yılının başında kitaplar ücretsiz dağıtıldı. Önümüzdeki yıl da liselerdeki öğrencilerin kitaplarını da bedava vereceğiz. Bunlarla asla yetinmeyeceğiz. Bunları sıçrama tahtası olarak kullanacağız. Kayıp yılları mutlaka geri kazanacağız. İnşallah milletimizi geçmişine yakışır, özünü yakışır bir seviyeye çıkaracağız. Enflasyon yüzde 30'un üzerindeydi. Şimde yüzde 7.2'de. Nerden nereye. Bu ne demek, senin cebindeki paranın alım gücü yüzde 75 arttı. Artık zam zam sesi duyuyor musunuz? Biz geldiğimizde faiz yüzde 69'du. Şimdi ise yüzde 12. Bu faiz kimin cebinden çıkıyordu? Sizin. Artık bu devir bitti. Türkiye dünyanın 17. en büyük ekonomisi durumuna geldi. Başı öne eğik, gözü yaşlı, ocağı sönük insanlar, aileler. İnşallah sizlerle beraber çalışmak için ant içtik, söz verdik inşallar. Bugünün kazanımlarına takılıp kalmayacağız. O heyecana sahibiz." diye sözlerini tamamladı.

Başbakan halka hitap ettikten sonra Kars Anadolu İmam Hatip Lisesi'ni ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious