Türkiye, Avrupa bitliğinden 205 teröristin iadesini istedi!

Türkiye, Avrupa bitliğinden 205 teröristin iadesini istedi!.10272
  • Giriş : 25.11.2007 / 08:48:00

Adalet Bakanlığı, Avrupa ülkelerinden terör örgütü üyelerinin teslimini istedi. İşte o listeden bazı isimler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terörle mücadelede Türkiye'nin yanında olduğunu her fırsatta açıklayan Avrupa ülkeleri, Ankara'nın iade talebinde bulunduğu 205 teröristen sadece 10'unu verdi.

Terörle mücadelede Türkiye'nin yanında olduğunu açıklayan Avrupa ülkeleri, teröristlerin iadesinde yıllardır adım atmıyor. Arupa ülkelerinde bulunan 205 teröristin iadesi Adalet Bakanlığı'nın bütün girişimlerine rağmen sonuçsız kaldı. 10 yıl içinde iadesi talep edilen ve tamamı Kırmızı Bülten'le aranan 205 teröristen sadece 10'u Türkiye'ye gönderildi. Avrupa liderlerinin, terör sorununu çözmeye çalışan Türkiye'nin mücadelesine verdikleri destek açıklamaları sözde kaldı. Normal suçluları hemen iade eden Avrupa ülkeleri, sıra teröristlere gelince farklı tutum sergiliyor.

PKK VE DHKPC'LİLER KORUNUYOR

Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre, Avrupa ülkelerinden son 10 yıl içinde çoğu PKK'lı olmak üzere toplam 205 teröristin iadesi talep edildi. Bunlardan 107 iade istemi reddedilirken, 48'i de değişik nedenlerle sonuçlanamadı. 43 terörist hakkında iade süreci işliyor. 10 yılda sadece 10 kişinin iadesi sağlanabildi. Başta Almanya olmak üzere bir çok Avrupa ülkesi, adli suçluların iadesinde kolaylık sağlarken, PKK ve DHKPC'lilerin iadesine bir türlü yanaşmıyor. Her iki örgüt Avrupa Birligi'nin açıkladığı terör örgütü listesinin ilk sıralarında yer alıyor.


LİSTEDE LİDER KADROSU DA VAR

Adalet Bakanlığı'nın son 10 yılda Avrupa ülkelerinden iadesini istediği PKK ve DHKP-C'liler arasında bu örgütlerin lider kadrosu da bulunuyor. PKK'nın lider kadrosundan Zübeyir Aydar, Murat Karayılan, Rıza Altun, Cemil Bayık ve Osman Öcalan gibi isimler bulunuyor. DHKP-C'nin ele başı Dursun Karataş ile Abdi İpekçi'nin cinayeti zanlısı Yalçın Özbey iadesi istenen suçlulardan. Sabancı suikastinin faili Fehriye Erdal da Belçika'dan kaçtıktan sonra başka bir Avrupa ülkesinde bulunuyor. 116'sı PKK, 21'i DHKP-C, geriye kalanları da diğer terör örgütlerine mensup olmak üzere toplam 195 terörist uluslararası düzeyde Kırmızı Bülten'le aranıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious