Türkiye, Bosna'nın yaralarını sarmaya devam ediyor

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Türkiye, tarihi Mostar Köprüsü'nün yapımının ardından Bosna-Hersek'de ikinci bir köprünün onarımı için harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Söz konusu tarihi köprü Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir proje ile eski haline kavuşacak. Projenin hayata geçirilmesi için Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, 9 milletvekili ve çok sayıda işadamı gazeteci grubuyla birlikte Bosna-Hersek'i ziyaret etti. Bosna Hersek ziyaretinde Bayındırlık ve İskan Bakanı Özak ilk olarak, ülke parlementosunda İnsan Hakları ve Mülteciler Bakanı Mirsad Kebo ile biraraya geldi. Konu ile ilgili olarak konuşan Bakan Kebo, ''Türkiye'nin medeniyetler arası diyalog konusundaki öneminin farkındayız, yakında Irak'a gideceğim, biz de savaştan çıktık. Kısa zamanda sorunların çözümü konusunda adım attık. Kardeşler kavga ederler ama sonunda konuşurlar, anlaşırlar. Önemli olan, bu anlaşmayı biran önce yapmaktır" dedi. Bakan Özak da, Türkiye'nin diyaloga büyük önem verdiğini anlatark, medeniyetler ittifakının iki liderinden birinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğuna dikkati çekti. Özak, Bosna-Hersek'te bir daha savaş yaşanmaması için diyalogun büyük önem taşıdığına dikkat çekti.
Özak ve beraberindekiler daha sonra açılışın yapılacağı Konjic'e geçti. Her iki ülke marşının okunması ile başlayan törende bir konuşma yapan Bakan Özak, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Konjic Köprüsü'nün onarım çalışmalarını başlatmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi. 2 yıl önce restore çalışmalarına başladıklarını dile getiren Özak, restore çalışmasında Mostar Köprüsü'nün yeninden inşasının etkili olduğunu kaydetti. Özak, Mostar Köprüsü'nde olduğu gibi, Konjic Köprüsü'nün restorasyonunun da, bugünden itibaren başlanarak, en hızlı şekilde bitirileceğine inandığını söyledi. Halkın yoğun ilgi gösterdiği törende, Boşnaklar, ellerine aldıkları Türk bayrakları ile Türkiye'ye duydukları sevgiyi dile getirdiler. Konuşmaların ardından Bakan Özak, ilk taşı yerine koyacak butona bastı. Taşın yerine konulması üzerine dua eden Özak, daha sonra hatıra fotoğrafı çektirdi.

Konjic Köprüsü, 19. Osmanlı padişahı Sultan 4. Mehmet tarafından 1682 yılında inşa edildi. Köprünün uzunluğu toplam 101 metredir. 1878 yılına kadar Osmanlı yönetiminde kalan Bosna, Berlin Anlaşması ile Avusturya yönetimine bırakıldı. 2. Dünya savaşı sırasında, 3 mart 1945 tarihinde Alman piyadelerinin geri çekilmesi sırasında yapılan bombardıman sonucunda köprü kemerleri yıkıldı. 1945 senesinde geçici olarak ahşap bir köprü yerleştirildi. 1962 senesinde ise ahşap yapının yerini taş köprünün taşıyıcı ayakları üzerine yerleştirilen çelik krişler ve betonarme yapı aldı. Türkiye Mimarlar Odası tarafından 2 yılda bir düzenlenen ve bu yıl onuncusu yapılan Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri adlı yarışmaya katılan 2002 eser arasında, bu köprünün yeniden yapılmasını öngören Karayolları Genel Müdürlüğü'nün projesi birinci geldi. 2007 yılında bitirilmesi planlanan restorasyon için yaklaşık 3 milyon YTL harcanacak. Bu miktarın, bağışlar ve sponsorların desteği ile karşılanması planlanıyor. İnşaat çalışmasını Mostar Köprüsü'nü de yapan ER-BU İnşaat yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious