Türkiye, bu yıl en sıcak yazlarından birini yaşadı

Türkiye, bu yıl en sıcak yazlarından birini yaşadı.14471
  • Giriş : 08.11.2007 / 08:40:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:09:12

Kuraklık tartışmaları yıl boyu gündemin ilk sıralarında yer alırken ilginç bir açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünya Su Konseyi (WWC) Başkanı Loic Fauchon, 'küresel ısınma' iddiasına bağlı olarak dünyanın kuraklaştığına dair somut bir veriye sahip olmadıklarını söyledi. İstanbul'da yapılacak 5. Dünya Su Forumu'na hazırlık toplantıları için İstanbul'a gelen WWC'nin Fransız asıllı başkanı Loic Fauchon, "Dünyanın bazı bölgelerinin çok yağış alırken bazı bölgelerinin daha az yağış aldığını tespit ettik. Sorun da buradan çıkıyor." dedi.

Fauchon, tatlı su kaynaklarının kirletilmesi ve nüfus artarken suyun aynı kalmasının insanlığın çözmesi gereken iki önemli problem olduğunu düşünüyor.


'Su idareleri, suyu maliyetine mi satmalı, kârı mı düşünmeli?' konusuna başkan Loic Fauchon'un yaklaşımı ise şöyle: "Ücretli; ama makul bir fiyattan satılmalı." Fauchon'a göre suyu insanlara ulaştırırken idareler arıtma ve enerji maliyeti harcıyor.

 

Maliyetin üzerinde; ama makul bir fiyattan suyu halka ulaştıran idareler başarılı oluyor. Suyun ücretsiz olarak halka verilmesinin denendiği sistemler ise bugüne kadar başarılı olamamış.

Konsey olarak dünyada kişi başına su kullanım standardı belirlemediklerini de söyleyen Fouchon'un verdiği bilgiye göre, dünyada kişi başı su tüketimi çok dengesiz. Afrikalılar kişi başı ortalama günde 20 ilâ 30 litre su tüketirken ABD'de bu rakam günde 500 ilâ 600 litre suya çıkabiliyor. Avrupa ülkelerinde ise kişi başı tüketim ortalaması 200 litre. Türkiye'de yapılan araştırmalara göre bu rakam 111 litre civarında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious