'Türkiye, bütçe fazlalığı görecek'

  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, izlenen mali disiplin sayesinde bütçe açığının geçen yıl 9,7 milyar YTL'ye düştüğünü aktararak, Türkiye'nin, bundan sonra bütçe açığı görmeyeceğini, bütçe fazlalığı göreceğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 17. Vergi Haftası nedeniyle gençlerde vergi bilincinin oluşturulması amacıyla Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda öğrencilere seslenen Bakan Unakıtan, konuşmasında, meselelerin uzun vadede çözülmesini hedeflediklerini belirterek, "Bundan sonra önemli meseleleri sizlerle paylaşmamız lazım. Çünkü ülkenin geleceği sizlere emanet. Sizlerle paylaşmadan meselelere uzun vadeli çözümler getirmek zor" şeklinde konuştu. Hükümet olarak hiçbir zaman geçici alkışların peşinde olmadıklarını, geleceğin sorunlarını şimdiden masaya yatırarak çözmek istediklerini ve bunu gençlerle paylaşarak gerçekleştirmeyi arzuladıklarını dile getiren Unakıtan, ''Türkiye'nin en önemli sorunu kayıtdışılığın önlenmesi. Bunu sizlerle paylaşmadan, sizin yardımınız olmadan uzun vadede çözemeyiz'' ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin geçmişte borç faizini bile ödeyemez durumda olduğunu, bunu engellemek için 3 yıldır sıkı bir bütçe disiplini uyguladıklarını hatırlatan Unakıtan, ''Borç alan emir de alır" dedi. Unakıtan, ülkenin en büyük sorunu olan kayıtdışılığın önlenmesinin şart olduğunu vurgulayarak, ''AB ile müzakerelere gittiğimizde kayıtdışılığı fazla ülkenin insanı olarak boynumuz bükük kalırız. Vergisini ödemekle yükümlü adam vergisini öderse kimseye el açmayız''

diye konuştu.

Kemal Unakıtan, izlenen mali disiplin sayesinde bütçe açığının geçen yıl 9,7 milyar YTL'ye düştüğünü belirterek, ''Türkiye, bundan sonra bütçe açığı görmeyecek, bütçe fazlalığı görecek. Hortumcular gelmiş banka kurmuş milletin katrilyonlarca lirası gitmiş. Onların hepsini kestik. Bazılarının ayağına bastık. Bazen (Maliye Bakanı şöyle söylüyor, böyle söylüyor) diyorlar. Kim ne derse desin ben vergimi alırım." diye konuştu. Bu güne kadar bütçenin onu bunu memnun etmek için açık verdiğini savunan Unakıtan, maliye tarihine önemli bir not düşeceklerini ve bütçe fazlası vereceklerini ifade etti.

Her vatandaşın yaptığı alışveriş karşısında fiş alması gerektiğini ifade eden Unakıtan, şöyle konuştu:

''Bir filmde (önce alışveriş sonra fiş) deniyordu ya aynı öyle. Siz gençler de fiş almayı kesinlikle unutmamalısınız. Bakanlığımın ilk zamanlarında tanınmıyordum. Bir gün eşimle birlikte bir yakınımızı ziyarete gittiğimizde pasta aldık. Paramızı verdik. Baktık ne fiş veren var, ne (Alacak mısın?) diye soran... Korumalar (Sayın Bakanım) diye hitap edince adam fark etti ve hemen kasadan 20 milyon liralık pasta aldıysam 40 milyon liralık fiş verdi. Avrupa'ya çay içmeye

gittiğinizde çayınızı içerken fişiniz gelir. Türkiye'de fiş almak için adeta mücadele edersiniz.''

Kemal Unakıtan, Türkiye'de hala kişi başına düşen milli gelirin AB ülkelerine kıyasla çok düşük olduğuna dikkat çekerek, ''Bu durum, müzakerelerde bile fark ediliyor. Ekonomisi güçlü olanların hali, tavrı bir başka oluyor. Oturuşu bile başka'' dedi.

Öte yandan, Bakan Unakıtan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile görüştüklerini ve derslerde vergi konusunun da işleneceğini bildirdi. Bakan Çelik'in ikna kabiliyetinin yüksek olduğunu söyleyen Unakıtan, ''Bakan ağzımızdan girdi, burnumuzdan çıktı sonunda öğretmenlerimizin ek ders ücretini halletti'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious