Türkiye, Butto'ya yapılan hain saldırıyı şiddetle kınadı

  • Giriş : 27.12.2007 / 19:02:00

Türkiye, Pakistan'ın eski başbakanı Benazir Butto'nun hayatını kaybettiği terör saldırısını şiddetle kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığı, "Pakistan Halk Partisi lideri ve Pakistan'ın eski başbakanlarından Benazir Butto'nun bugün Ravalpindi'de partisinin düzenlediği seçim mitinginin hemen ardından uğradığı terör saldırısı sonucunda, onlarca Pakistan vatandaşıyla birlikte yaşamını yitirdiğinin büyük üzüntüyle öğrenildiğini" bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, diğer siyasi partilerin seçim mitinglerine yönelik olarak da benzer terör saldırılarının düzenlenmekte olduğunun bilindiğine işaret edildi.

"Bu menfur saldırıların Pakistan'ı kargaşa ve istikrarsızlığa sürükleme amacına yönelik olduğu kuşkusuzdur" ifadesine yer verilen açıklamada, Pakistan halkının sağduyu ve aklıselimle hareket ederek, terör eylemlerinin amacına ulaşmasına ve ülkedeki demokratikleşme süreci ile uzlaşma zeminini tahrip etmesine izin vermeyeceğine inanıldığı vurgulandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"İçinde bulunulan aşamada Pakistan'daki tüm siyasi güçlere önemli bir görev ve sorumluluk düşmektedir. Duymaları çok doğal öfke ve hiddet hislerine karşın başta Pakistan Halk Partisi olmak üzere tüm siyasi kesimlerin, hepimizin ortak düşmanı olan terörizm ve aşırıcılığa karşı güç birliğine gitmeleri Pakistan'ın selameti için büyük önem ve öncelik arz etmektedir.

Babası Zülfikar Ali Butto gibi yaşamını Pakistan halkına adayan merhum Benazir Butto'nun ülkesinin aydınlık geleceği için verdiği mücadele de bu güç birliğine ışık tutmalıdır. Merhum Benazir Butto'nun Pakistan halkı için yaptığı özverili çalışmalar her zaman takdirle anılacaktır.

Kaynağı ve gerekçesi ne olursa olsun terörizmi insanlığa karşı suç olarak gören Türkiye, önceki saldırılar gibi bu menfur terör saldırısını da şiddetle kınamaktadır.

Saldırıların faillerinin bir an önce bulunmasını diliyor; Türkiye'nin Pakistan'da uzlaşı yoluyla huzur ve istikrar ortamının tesisine destek ve katkılarını sürdüreceğini bir kez daha vurguluyoruz.

Merhum Butto'ya ve yaşamını yitirenlere Tanrı'dan rahmet; ölenlerin aileleri başta olmak üzere kardeş Pakistan halkına ve hükümetine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious