Türkiye, denizcilik alanında yükselişe geçti

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin denizcilik camiasında yükselişe geçtiğini ve Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) toplantısı'nın İstanbul'da yapılmasının bunun göstergesi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) toplantısında konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, IMO'nun dünya için önemine ve böylesi bir toplantının İstanbul'da yapılıyor olmasının Türkiye'nin denizcilik camiasındaki başarısının sonucu olduğuna değindi.

Türkiye'deki boğazlara da değinen Yıldırım: "15 millik bir İstanbul boğazı boyunca 80,90 derecelik eğimli dönüş noktaları var ve 250 metrelik ham petrol taşıyan tankerlerin buradan geçmesi gerekiyor bu kolay bir iş değil. Yılda 50 bin geminin kaza bela yaşamadan geçişi sağlanabiliyorsa bu başarının arkasındaki gerçek IMO ile Türkiye'nin tarafik akış sistemini iyi bir şekilde uygulamasından kaynaklanıyor."diye konuştu.

Son üç yılda boğazlardan 150 bin geminin geçişinin güvenli şekilde sağlanmış olmasının çok önemli olduğuna da değinen Yıldırım: "Bu şehir çok önemli 13 milyon insanın yaşadığı bir şehir. Tedbirleri almakla beraber aklımızdan çıkarmamak lazım ne tedbir alırsak alalım boğazlarımızın kapasitesi bellidir bunu zorlamak lazım. Alternatif yollar aramalıyız. Bu konuda gerekli çalışmalar yapılıyor. Gerek Karadeniz'den Akdeniz'e gerekse Karadeniz'den Ege denizine direk geçişlerele ilgili çalışmaların olduğunu biliyoruz." ifadelerini kullandı.

Alınan bütün tedbirlere rağmen kazalırın önlenememesi halinde kaza sonrası gerekli tedbirlerin çok iyi alnıması ve trafik yönetim sistemi, acil müdahale sistemlerinin çok iyi kurulmuş olması gerettiğini söyleyen Yıldırım: "Kospas Sarsat sistemi içersinde bir yıldan beri Türkiye doğusunda Afganistan'a kadar uzanan bölgede bir görev üstlenmiş ve bu bölgede yaptığı çalışmalarla önemli ölçüde kazayı önlemiş ve sahillerimizde 24 saat himet veren sistemlerimiz bulunmaktadır." açıklamasında bulundu.

-"TÜRKİYE DENİZCİLİK CAMİASINDA YÜKSELİYOR"-

Türkiye'nin denizcilik alanında hızla geliştiği ifade eden Yıldırım, konuşmasını bu alanla ilgili istatistlik arakamlar verdi: "2002 yılında Türkiye'nin yabancı limanlarda alıkoyulan gemi sayısı yüzde 18 iken bugün bu sayı yüzde 67'ya düşmüştür. Yine 2002 yılında gemi inşaasında 23. sırada yer alırken bugün 8. sırada yer almaktayız. Ayrıca kruvazör turizm açısından da önemli bir noktaya geldik örnek vermek gerekirse 821 gemi 2003 yılında ziyaret ederken bu rakam 1068'e yükselmiştir yolcu sayısı da 330 bin iken 758 bine yükselmiştir. "dedi. Yıldrım, Türk limanlarının toplam kapasitesinin önünmüzdeki 5 yılda 200 milyon tondan 400 milyon tona kavuşacağını da sözlerine ekledi.

-"DÜNYA GEMİCİLİK CAMİASI IMO DIŞI BİR ÇÖZÜM ARAYIŞINA GİTMEMELİ"-

Bakan Yıldırım, dünyanın IMO dışı bir çözüm arayışına girmesinin gemicilik camiasına bir fayda sağlamayacağını ve IMO şemsiyesi altında çalışmalara devam edilmesi gerektiği aksi taktirde burda bugüne kadar sarfedilen çabaların amacına ulaşmamıyacağından endişe ettiğini söyledi.

Konuşmasını denizlerin insalık tarihi için önemine değinerek bitiren Yıldırım: "Nuh zamanından beri denizler insanlığın kurtuluşu için bir yol olmuştur, Denizler ortak mirastır. Cenabı Allah'ın bize verdiği doğal asfaltı korumalıyız."diyerek sözlerini tamamladı.

IMO Genel Sekreteri Efthimos Mitropolilos da, Türk hükümetine toplantının Türkiye'de düzenlenmesi konusunda gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür etti. Mitropolilos: "Böylesi bir organizasyonla ortak bir sistem oluşturulmaktadır herhangibir hükümet bunun ötesine geçmeye kalkarsa sorun oluşacaktır çünkü bildiğiniz gibi denizcilik uluslarlarası bir organizasyondur." dedi.

Bakan Yıldırım konuşmasını ardından basının sorularına cevap verdi. Böylesi önemli bir toplantının İstanbul'da yapılıyor olmasının Türkiye'nin denizcilİk alanında başarısının bir göstergesi olduğuna değinen Yıldırım: "2007 yılından itibaren Okomatik Tanımlama Sistemleri'nin Hopa'dan İskenderun'a kadar bütün kıyılarımızda seyreden bütün gemilere monte edeceğiz ve tüm bu gemilerin seyrini tek bir merkezden kontrol etme imkanını sağlayacağız. Bu bütün dünyada uygulanmak istene bir proje bu işin güzel yanı bu cihazların Türkiye'ede yapılıyor olmasıdır." açıklamasında bundu.

-"İstanbul'UN TRAFİK SORUNUNA ÇÖZÜM İÇİN YARIN TOPLANACAĞIZ"-

Basın mensuplarının İstanbul'daki yoğun trafikle ilgili belli kararların çıkarıldığını fakat bunların ne zaman uygulamaya geçeceğini sorusu üzerine Yıldırım: "İstanbul'un trafik sorununu İstanbul'a bırakmak mümkün değildir. Başbakanımız; İçişleri Bakanı, Ulaştırma Bakanı ve Bayındırlık Bakanı'yla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve İstanbul Valisi'ne bu konuda görev vermiştir. İstanbul'un trafik sorununa el atmaya, yakında çözüm üretmeye, gerekli tedbirleri almaya karar vermiştir. Yarın gerçekleştireceğimiz toplantıyla kısa, orta ve uzun vadeli tedbirler neler olacak bunları gözden geçirecek, uygulamaya koyacağız."şeklinde konuştu

Toplantıda Papa'nın Türkiye ziyaretine değinen Yıldırım."Papa'nın bugün Türkiye'de olması ümit ederim denizlerin güvenliğini ve temizliğini esas alan bütün kainatı ilgilendiren bu toplantıyı gölgelemez. O toplantıda dünya tarafından çok önemseniyor ama sayın genel sekreterin de dediği gibi denizcilik olmasaydı dünyanın yarısı açlıkla diğer yarısı soğukla mücadele ederdi."şeklinde konuştu.

Deniz Emniyeti Komitesi 82. Dönem Toplantısı, IMO üyesi 167 ülkenin katılımıyla Polat Otel'de 8 Aralık tarihine kadar devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious