Türkiye, Duhok'un elektriğini kesti

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Şırnak'ın Silopi ilçesinde elektrik üretimi yapan Karadeniz Enerji Üretim A.Ş. ham petrol ithal edemediği için Kuzey Irak'a sattığı elektrigin yüzde 70'ini kesti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şirketin İdari Müdürü Serbest Tung, "2003 yılından bu yana 200 megavat saat elektrik ihracatı yapıyoruz. Türkiye'de enerji alanında ihracat yapan ilk özel firma KAR-KEY'dir. Irak'a yaptığımız elektrik ihracatının Türkiye ihracatına aylık ortalama 6 milyon dolar getirisi var. İlk ihracata başladığımızda Irak petrol yönetimi ile imzaladığımız sözleşmede sattığımız enerjinin bir bölümünü fuloil alarak anlaşmıştık. Irak'tan 15 günden beri Fuel Oil alamıyoruz. Bu nedenle enerji üretimi yapamıyoruz. 15 günden beri elimizdeki stokları kullanıyoruz ve 19 makinamızdan sadece 7'sini kullanabiliyoruz. Bu sorunun birkaç gün içerisinde çözülmesi bekleniyor şayet aksi bir durum olursa 2-3 gün sonra stoklarımızın bitmesi sonucu Irak'a olan elektirik ihracatımız tamamen bitecek" şeklinde konuştu.

Öte yandan Duhok Kaymakamlığı Elektrik İşleri Sorumlusu Cemal Muhammed Said, Türkiye'nin Duhok'a elektrik vermesini öngören ve 16 Mart 2003 tarihinde imzalanan anlaşma süresinin önceki gün dolduğunu açıkladı.

Said, kaymakam, belediye başkanı ve kentteki resmi kurumları ile durumu görüşmek üzere toplantı yapacaklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious