Türkiye, ekonomi devi olmaya aday

Türkiye, ekonomi devi olmaya aday.8384
  • Giriş : 02.06.2007 / 10:07:00

İstikrarın etkisiyle Türkiye ekonomisinde yakalanan başarıya ilişkin övgüler devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Başarı hikayesi" şeklinde yapılan değerlendirmelere Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean Claude Trichet da katıldı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean Claude Trichet, Türkiye'yi övdü.

Gelişmekte olan piyasaların dünya ekonomisi üzerindeki etkilerini değerlendiren Trichet, Türkiye'nin de yer aldığı bu ülkeler arasında ileride dev ekonomiler çıkacağını söyledi.

Türkiye'ye 2000'li yıllardan bugüne kadar 100 milyar dolarlık yabancı sermaye girişi olduğunu belirten Trichet, bu rakamın ekonomiye yabancı ilgisi açısından önemli olduğunu kaydetti. Gelişmekte olan piyasaların öneminin sürekli arttığını dile getiren Trichet, "Dünya nüfusunun yarısı bu ülkelerde. Dünyadaki 10 büyük şehirden 7'si gelişmekte olan ülkelerde. Dünya GSMH'sinin de yüzde 40'ını alıyorlar. Türkiye de benzer durumda." dedi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı, dünya devi 20 şirketin 4'ünün, dünyadaki en zengin 20 kişiden 7'sinin de buralarda bulunduğunu anlattı. Dünya ekonomisi ciddi bir değişim sürecinden geçiyor. Gelişmekte olan ülkelerin bu süreçte önemli olduğunu aktaran Avrupa Merkez Bankası Başkanı'na göre Türkiye de gelişmekte olan ülkeler arasında en önemli olanlardan biri. Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine karşı açıklamalarına vatandaşı Avrupa Merkez Bankası Başkanı Trichet, katılmıyor. Merkez Bankası'nın 75. kuruluş yıldönümü çerçevesinde bir konferansa katılan Trichet, bu konuya müdahil olmak istemediğini kaydetti. Trichet, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile çok yakın ilişki içinde olduklarını belirterek, bunun artarak devam edeceğini aktardı.

Enflasyon % 4'e yaklaşıyor

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, şu an yüzde 10 seviyesinde olan enflasyonun gelecek aylardan itibaren düşüşe geçeceğini söyledi. Beklentilerin orta vadedeki yüzde 4'lük hedefe yaklaşmaya devam edeceğini tahmin ettiklerini kaydetti. Yılmaz, gazetelerde yer alan haber başlıklarının Mortgage ile ilgili görüşlerini tam olarak yansıtmadığını söyledi. Mortgage ve kredi faizleri uygulamasına ilişkin olarak hükümetle herhangi bir sorun yaşamadığını ifade eden Yılmaz, uyum halinde çalıştıklarını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious