Türkiye, 'en az gelişmiş ülkelere' ev sahipliği yapacak

  • Giriş : 06.07.2007 / 17:55:00

Türkiye, 9-10 Temmuz'da İstanbul'da düzenlenecek "En Az Gelişmiş Ülkeler (LDC) Bakanlar Konferansı"na ev sahipliği yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün konferansın açılış oturumunda konuşacağı belirtildi. Konferansın ana temalarını "Ticaret ve yatırım", "Enerji", "Teknoloji" ve "Tarım" konuları oluşturuyor.

AA-Türkiye'nin küresel sorunlara artan ilgisi ve en az gelişmiş ülkelere destekte bulunma arzusu çerçevesinde, Türkiye'nin önerisi üzerine, BM tarafından her yıl düzenlenen "Küreselleşmenin En Az Gelişmiş Ülkeler Yararına İşletilmesi" konulu "En Az Gelişmiş Ülkeler (LDC) Bakanlar Konferansı" bu yıl İstanbul'da düzenlenecek. LDC grubu, toplam 50 ülkeden oluşuyor. Bu ülkelerden 27'sinin bakan düzeyinde temsil edileceği konferansa, BM 61. Genel Kurul Başkanı Haya Raşid El Halife'nin yanı sıra BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Supachai Panitchpakdi, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü Jacques Diouf, BM Afrika Ekonomik Komisyonu İcra Sekreteri Abdoulie Janneh, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Genel Direktör Yardımcısı Valentine Rugbawiza ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nden yetkililer katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious