Türkiye, en güzel balkonunu seçiyor

Türkiye, en güzel balkonunu seçiyor .11835
  • Giriş : 01.07.2007 / 13:33:00

Diyarbakır’dan Trabzon’a, Alanya’dan Mudanya’ya, Etimesgut’tan Karabük’e Türkiye’nin dört bir bucağında kentler, ilçeler en güzel balkonlarını seçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlin ileri gelenleri de (vali ve belediye başkanı gibi) balkonuna evinin salonu kadar ihtimam gösterenlere plaket veriyor.

Şu sıcak yaz gecelerinin yegane kurtarıcısıdır rüzgarın efil efil estiği balkonlar. İkindi çaylarının, sabah kahvesinin mekânı balkonlar, yazın gelmesiyle de evlerin en gözde mekânlar olur. Çiçeklenir, süslenir, evin salonu-oturma odası kadar ihtimam görür. Çünkü, apartmanlara mahkum şehir hayatında, ev konforunda dışarıda oturmanın, gökyüzünü görmenin ve temiz hava almanın tek yoludur balkonlar. Zaten balkonlar olmasa çamaşırı nereye asacağız, çiçekleri nerede havalandıracağız, halıları nerede çırpacağız (!), şöyle geleni gideni nerede izleyeceğiz? Bu yüzden ister 14 katlı, ister iki katlı bir bina olsun, balkon şarttır. Gerçi son yıllarda balkonlarını sevimsiz beyaz penlerle kapatanların sayısı da giderek arttı; ama balkon sefasından vazgeçemeyenler çoğunlukta. Üstelik onlar, fazla eşyaların atıldığı, çöp kutularının konulduğu, ardiye gibi kullanılan, insanların göz estetiğini bozacak kadar dağınık bırakılan balkonların tersine; temiz ve düzenli balkonlara sahipler. Balkonlarına gözü gibi bakanlar olur da onları ödüllendiren olmaz mı? Diyarbakır’dan Trabzon’a, Alanya’dan Mudanya’ya, Etimesgut’tan Karabük’e Türkiye’nin dört bir bucağında kentler, ilçeler en güzel balkonlarını seçiyor. O ilin ileri gelenleri de (vali ve belediye başkanı gibi) balkonuna evinin salonu kadar ihtimam gösterenlere plaket veriyor ve onları ödüllendiriyor.

Özellikle Çevre Haftası’nda Türkiye’nin dört bir tarafında en güzel balkon ve bahçe yarışmaları düzenleniyor. Ziraat ve peyzaj mühendisleri sokak sokak, apartman apartman geziyor ve şehrin en güzel balkonu için fotoğraflar çekiyor. Bilirkişilerden oluşturulan heyetler en güzel balkonu tespit ediyor. Sonra da şehrin ileri gelenleri basının ve halkın huzurunda balkon sahiplerine plaket ve hediyelerini veriyor. Diyarbakır İl Çevre Müdürlüğü’nün düzenlediği balkon yarışması ilde pek beğeniyle karşılanmış, örneğin. Diyarbakır Çevre Yönetimi Şube Müdürü Ramazan Savaş, bu yarışma sayesinde Diyarbakırlıların balkonlarına çekidüzen verdiğini söylüyor. Mudanya Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sevgi Akkuş ise çevre haftasında düzenledikleri bu yarışmanın festival havasında gerçekleştiğini belirtiyor. Şehrin çehresini değiştiren balkonlar sayesinde insanlar evlerinin dışarıdan görüntüsünü oluşturan balkonlarına daha da özen göstermeye başlamış. Düzce’de de en güzel balkon yarışmasına ilgi yoğun. “Balkon güzellerinin” seçilmesinden pek hoşnut olan Düzceliler de balkonlarının çehresini değiştirmiş. Konya Meram Belediyesi balkon ve bahçesine evinin içi kadar özen gösterenlere teşekkür plaketleri veriyor. Meramlılar da bu sebeple bahçelerine ve de balkonlarına ayrı önem veriyor. Alanya’da çiçeklerle güzelleştirilmiş, balkondan çok bahçe gibi gözüken balkonların sayısı giderek artmış. Geçen yıl balkonu “balkon güzeli” seçilen İsmail Haboğlu gururla poz veriyor objektiflere. Karabük Çevre Derneği’nin düzenlediği ‘en güzel balkon yarışması’ ise bölge halkının çevre bilincini arttırmış, insanların evlerinin içi kadar dışına da dikkat etmelerini sağlamış.

 

ZAMAN/CUMARTESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious