'Türkiye, etkin rol almalı'

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Bakan Başesgioğlu: "Türkiye Lübnan'a asker göndermeli" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde, Kaymakam Mehmet Emin Avcı'yı makamında ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye'nin Lübnan'a asker göndermesinin hem Ortadoğu'nun barışı, hem de Türkiye'nin Avrupa Birliği süreci ve Ortadoğu'da oynayacağı belirgin rol açısından önemli olduğunu belirtti.
Türkiye olarak İsrail'in Lübnan'a saldırmasının başında kesin ateşkes sağlandıktan sonra oluşturulacak Birleşmiş Milletler gücüne asker vereceğini açıkladığını hatırlatan Bakan Başesgioğlu "Bu hem o coğrafyayla olan geçmiş bağlarımızdan dolayı en fazla güven duyulan bir ülke olmamız, hem de Türkiye olarak barışa katkı vereceğimizden dolayı bizim tarihi misyonumuz olduğuna inanıyoruz. Birleşmiş Milletlerce oluşacak bir askeri güce ülkenin asker vermesini baştan beri ifade ettik. Benim de şahsi düşüncem budur." dedi.

"SENDİKAL HAREKETE KARŞI PSİKOLOJİK DİRENÇ VAR"

"Sendikal örgütlenmelerin yaşandığı işyerlerinde aynı gün çeşitli gerekçelerle işten çıkartılıyor. Bu sorun nasıl aşılabilir?" şeklindeki soruyu yanıtlayan Başesgioğlu, "Türkiye'de sendikal hareketin geçmişi hayli eski, ama geçmişte yaşanan bazı olumsuzluklardan ötürü bugün işveren camiasının bir bölümünde sendikal harekete karşı psikolojik direnç var. Bu direncin aşılmasında sendikalar, işçiler ve işverenlerimiz birlikte hareket etmesi lazım. Biz bunu teşvik ediyoruz. Bu bize kayıt dışı istihdamın azalmasında, işyerindeki verimliliğin artmasında yardımcı olacak ama yargıya da intikal eden bazı olumsuzluk var" dedi.

İş kanunu çıkarken kimi çevrelerden çok itiraz geldiğini hatırlatan Başesgioğlu, "İş güvencesinde hiçbir işçinin sendikal faaliyetten ötürü işten çıkartılamayacağı ortadadır ve bu çalışanlarımız açısından önemli kazanımdır. Ama tüm bunların ötesinde sendikal hareketin hem demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olduğu hem verimliliğinin artması, kayıt dışının önlenmesi konusunda önemli unsur olduğunu bıkmadan usanmadan herkesle paylaşmalıyız. Bunun bilincinde olan herkes de katkıda olmalı" diye konuştu.

Memurların 2007 yılı haklarına ilişkin bugün başlayan toplu görüşmelere ve memurların sendikal örgütlenmelerini memnuniyetle karşıladığını vurgulayan Başesgioğlu, "Türkiye'de işçi sendikalarının köklü bir geçmişi var. Ama memur sendikacılığı ülkemizde henüz yeni bir uygulamadır. Dolayısıyla işçi sendikaları gibi tam anlamıyla grev ve toplu sözleşme imkanları bugün itibariyle mevcut değil ama kamu çalışanları açısından da önemli bir adım olduğunu söylememiz lazım. Devlet memuruyla örgütleri vasıtasıyla özlük hakları ve diğer sektörlerle ilişkili olarak toplu görüşmeyi yasaya koymuş ve sendikal örgütlenme konusunda yasal imkanı hazırlamıştır. Bugün gelinen nokta itibariyle dört dörtlük bir sendikal örgütlenme olduğunu söylemek mümkün değil" dedi.

Başesgioğlu şöyle devam etti: "Ülkemizde kamu personel rejiminin yeniden gözden geçirilip çalışan ve memur kavramı içersine kimlerin girdiğini dört başı mamur çizgileriyle çizmemiz lazım. Bakanlığımızın konfederasyonlarla görüştüğü konular arasında yer alıyor bunlar. 5 -6 maddelik memur konfederasyonlarımızın rahat çalışmalarına imkan verecek yasal düzenlemeyi geçtiğimiz yıl yaptık. Biraz daha imkan verecek düzenlemeler üzerine bugüne kadar gelişmiş teamüller çerçevesinde konu üzerinde çalışılıyor ama bugün itibariyle hemen grev ve toplu sözleşmeye geçilir mi derseniz, henüz daha bu noktada bir hazırlık veya yasa olduğunu söylemek erken."

"ÇALIŞIRKEN ALINAN ÜCRETLERİN TAM OLARAK GÖSTERİLMEMESİ AYLIKLARI DÜŞÜRÜYOR"

Memur ve emekli aylıklarına ilişkin değerlendirmede de bulunan Başesgioğlu, "Hükümete geldiğimiz günden bu yana yapılan iyileştirmeleri enflasyon ile karşılaştırdığımız anda enflasyonun çok çok üzerinde bir iyileştirme yapıldığı ortada. Emekli aylıklarının aslı düşük olduğu için yapmış olduğunuz iyileştirmeler de satın alma gücü açısından vatandaşımızın arzuladığı noktaya gelmesi mümkün olmuyor. Çalışırken alınan ücretlerin tam olarak gösterilmemesinden kaynaklanan gerekçelerden ötürü bağlanan aylıklar düşük oluyor" diye konuştu.

Öte yandan sağlık alanında hastanelerin tek çatı altında birleştirilmesi ve özel hastanelerin SSK'lı kabul etmeye başlamasından sonra kimi sorunların yaşandığı hatırlatılan Başesgioğlu, "Sağlık alanında da çok önemli adımlar attık. Özellikle SSK'lı vatandaşların serbest eczanelerden ilaç alabilmesi çok büyük kolaylık getirdi. Bunun yanına özel sağlık merkezlerini kattık ve 2007'den itibaren de tüm mevcut sorunları tartışmayacağız" dedi. Sosyal güvenlik kurumunun belirlediği prensiplere uygun hizmet sunmayı taahhüt eden her kurumla anlaşma yapacaklarına değinen Başesgioğlu, "Vatandaşlar tüm bu sağlık kurumlarına girebilecek. Şu anda önümüzde yılbaşına kadar geçiş dönemi var. 2007'den itibaren en azından peyderpey sağlık hizmet sunucuları ile anlaşma yapacağız. Kriterimiz şudur: Sağlık hizmeti kamu hizmetidir ve bu hizmeti özel sektör ile devletin sunması arasında hiçbir fark yoktur. Ancak bu hizmeti sunan, hizmetin kamu hizmeti vasfını değiştirmeyecek. Yani vatandaşı, hastayı müşteri ve ticari meta olarak görmeyecek. İlk görevi vatandaşı sağlığına kavuşturmak olacak. Buna uyan her sağlık kuruluşu ile sözleşme yapacağız ve sözleşmemiz sürecek. Bunun dışına çıkan olursa biz o hizmet sunucuları ile yollarımızı ayırırız" diye konuştu.

2007 yılında yürürlüğe girecek olan Sosyal Güvenlik Yasası ile SSK, Bağ-Kur benzeri tüm sağlık kurumlarının tek çatı altında birleşeceğini hatırlatan Başesgioğlu, tüm illere ve Gebze'ye benzeri nüfusu kalabalık tüm ilçelere müdürlük birimleri kurulacağını da belirtti.

Gebze'de ilk olarak Kaymakamlık makamını ziyaret eden Başesgioğlu ardından Gebze Belediyesi'ne geçip Gebze Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan ile görüşüp ilçeye ilişkin brif aldı. Peşisıra AKP Gebze İlçe Başkanlığı'na uğrayan Başesgioğlu burada da İlçe Başkanı Mehmet Ali Okur ve partililer ile görüştü. Başesgioğlu'na ilçeyi ziyaretinde Vali yardımcısı Necmettin Kalkan, Gebze Kaymakamı Mehmet Emin Avcı, bürokratlar ve siyasiler eşlik etti. Tavşanlı Köyü'nde Gürdesan Gemi firmasına basına kapalı özel ziyarette bulunan Başesgioğlu daha sonra ilçeden ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious