Türkiye, Fransa'yı endişelendiriyor

Türkiye, Fransa'yı endişelendiriyor.9051
  • Giriş : 22.03.2009 / 14:34:00
  • Güncelleme : 22.03.2009 / 14:38:34

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ile görüşmek üzere Brüksel'e gittiği bildirilirken "bumerang" etkisi endişelerine de vurgu yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fransa'da iktidardaki UMP'nin dışişleri sorumlusu eski Başbakan Jean Pierre Raffarin'ın, "Avrupa Parlamentosu seçim kampanyası, Türkiye'nin AB üyeliği ve Türkiye'nin de üyesi olduğu NATO'nun askeri kanadına Fransa'nın dönüşü konularının birbiriyle karışmasının önlenmesi için NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ile görüşmek üzere Brüksel'e gittiği" bildirilirken "bumerang" etkisi endişelerine de vurgu yapıldı.

Le Monde gazetesi, Raffarin'in, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ile görüşmek üzere Brüksel'e gittiğini anlattığı haberinde şunları yazdı: "Söz konusu olan, seçim kampanyası, Türkiye'nin AB üyeliği adaylığı ve Fransa'nın, Türkiye'nin üyesi olduğu NATO'nun askeri kanadına dönüşü konularının birbiriyle karışmasının önlenmesidir. Washington taraftar iken Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkmanın Nicolas Sarkozy için boomerang bir etkisi olabilir mi?" Fransız gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın, çıkarmanın 65. yıldönümü dolayısıyla Normandiya'ya gelmeden önce "Büyük Türk müttefikleri"ni ziyaret etmeye hazırlandığını belirterek, Başkan Obama'nın fırsatı Türkiye'nin AB üyeliğine desteklemek için kullanabileceği yolundaki savlarına dikkat çekerek "UMP, Fransa'nın devam eden katılım müzakerelerini bloke etmeyi reddederse de Türkiye'nin üyeliği karşıtı çizgisini koruyor" diye yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*