Türkiye, futbolda arka bahçemiz

Türkiye, futbolda arka bahçemiz.12724
  • Giriş : 15.12.2007 / 11:25:00
  • Güncelleme : 15.12.2007 / 11:43:52

Brezilya Milli Takımı Teknik Direktörü Dunga: "Türkiye, futbolda arka bahçemiz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

F.Bahçe'nin Devler Ligi'ndeki başarısı, futbol ülkesi Brezilya'da da sevinçle karşılandı. Herkes Zico'yu ve öğrencilerini konuşuyor; Alex'in muhteşem şutunu, Roberto Carlos'un sürükleyici futbolunu, Edu'nun kendi kalesine attığı golü tartışıyor.

Fener'i yakından izleyen isimlerin başında ise Brezilya Milli Takımı'nın teknik direktörü Dunga geliyor. Zaman'a Türk futbolunu ve Sarı-Lacivertlileri değerlendiren Dunga, ilginç bir benzetme yapıyor. "40'ın üzerinde Brezilyalı futbolcunun forma giydiği Türkiye bizim arka bahçemiz haline geldi." diyen ünlü teknik adam, Brezilyalıların performansını ise şöyle yorumluyor:

ZİCO- Efsanedir. Şimdi başarılı bir antrenör. Kıymeti bilinmeli.

ALEX- Geçmişte bize önemli katkı yaptı. Şimdi Fener'i taşıyor.

LİNCOLN- O mevkide alternatif çok. Çağırmazsam üzülmesin.

R.CARLOS- Büyük bir yıldız. Takımın kapıları ona hep açık.

BOBO- Beşiktaş'ta gelecek vaat ediyor. Süratiyle öne çıkıyor.

Brezilya Milli Takımı şüphesiz dünyanın en ilgi çekici takımlarının başında geliyor. Dünya futboluna damga vuran Pele, Zico, Ronaldo, Ronaldinho, Dunga, Cafu gibi yıldızları yetiştiren Brezilya, 5 kez kazandığı Dünya Kupası'yla rekoru da elinde bulunduruyor.

Böylesine göz önünde olan bir milli takımı çalıştırmak da kolay olmasa gerek. Brezilya Milli Takımı'nda yıllarca futbolcu olarak görev yaptıktan sonra teknik adamlığa terfi eden Dunga'yla Sao Paulo şehrinde sıcak bir sohbet gerçekleştirdik. Dunga futbolculuğu döneminde istikrarlı grafiği ve sağlam fiziğiyle tanınırdı. Antrenörlüğünde de disipliniyle ön planda. Dünyanın en değerli milli takımlarından birinin başında bulunan genç teknik adam, Türk futbolunu da yakından takip ediyor. Sebebini ise tahmin etmek zor olmasa gerek. Zira ülkemizde forma giyen kaliteli Sambacıların sayısı bir hayli fazla.

Dunga, Türk futbolu hakkında en büyük yardımı ise bir dönem Galatasaray'ın kalesini koruyan Taffarel'den almış. Futbolumuzun Brezilya ile benzerlik gösterdiğini ifade eden Dunga, "Taffarel ile uzun yıllar birlikte Milli Takım'da futbol oynadığımız için iyi bir dostluğumuz var. O Türkiye'den her zaman övgüyle bahsediyor. Türk taraftarların çok ateşli olduğunu Taffarel'den sürekli dinliyorum. Hatta bu konuda Brezilya'dan ileride olduklarını düşünmeye başladım. Bir keresinde FIFA karması ile Türk Milli Takımı'nın oynadığı bir dostluk maçında forma giymek için İstanbul'a gitmiştim. Gerçekten çok etkileyici bir seyahat olmuştu. İstanbul'u hâlâ hafızamda güzel anılarla tutuyorum. İlk fırsatta yine geleceğim. Zaman Gazetesi'nin 4 Şubat gecesi düzenleyeceği Geleneksel Yılın Sporcusu Ödül Töreni'ne onur konuğu olarak davet edildim. Şayet programım uygun olursa, mutlaka gelmek istiyorum. Çünkü Türkiye'de çok sayıda Brezilyalı futbolcu top koşturuyor. Milli Takım için bazıları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmam gerekebilir. 40'ın üzerinde Brezilyalı futbolcunun forma giydiği Türkiye bizim arka bahçemiz haline geldi bile." şeklinde konuştu.

Brezilyalı teknik adamın Türkiye'ye olan ilgisini artıran en önemli faktörlerden birisi de Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico... Dunga, Brezilya halkının Zico hayranı olduğunu söylüyor. Zico'nun dünyanın en büyük futbol yıldızlarından biri olduğunu savunan Dunga, "Zico benim gözümde de Brezilya halkının gözünde de bir efsanedir. Antrenörlük kariyerinde de büyük başarılara imza atıyor. Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'nde başarıdan başarıya taşıyor. Takımı şu anda 2. turda. Bu çok önemli bir başarı. Türkiye onun kıymetini bilmeli." diyerek Sarı-Lacivertli takımın hocasının hakkını teslim ediyor.

Dunga'dan, Alex ve Lincoln'e teselli, Carlos'a müjde

Fenerbahçe'yi yakından takip ettiğini söyleyen Dunga, Roberto Carlos'tan Alex'e kadar tüm futbolculardan da sürekli haber aldığını ifade etti. Alex ve Lincoln'ün çok iyi futbolcular olduğunu belirten Sambacı teknik adam, "Alex ve Lincoln yetenekli oyuncular. Alex, Luxemburgo ve Scolari dönemlerinden milli takıma önemli katkılarda bulundu. Şimdi de Fenerbahçe'yi taşıyor. Lincoln de G.Saray'da iyi gidiyor. Fakat bu mevkide çok fazla alternatife sahibim. Ronaldinho bile benim takımımda yedek kalıyor. O yüzden üzülmesinler." dedi.

Sürekli yeni yıldızlar üreten bir takıma sahip olduğunu vurgulayan Brezilyalı teknik adam, "Orta sahada Diego'dan çok verim almaya başladım. Şu anda Alex ve Lincoln'e ihtiyaç duymuyorum; ama duyarsam mutlaka çağırırım." şeklinde konuştu. Roberto Carlos ile birlikte uzun yıllar milli takımda forma giydiğini hatırlatan Dunga, "F.Bahçe'nin Carlos transferi çok yerinde bir karar. O gerçekten çok büyük bir yıldız. Milli takımın kapıları her zaman Carlos'a açık. İhtiyaç duyduğum anda onu kadroya çağıracağımdan şüphesi olmasın." dedi. Beşiktaş'ın yıldız golcüsü Bobo'nun gelecek vaat eden bir futbolcu olduğunun altını çizen genç çalıştırıcı, "Fenerbahçe'den Edu ve Deivid ile Beşiktaş'tan Bobo'yu izliyorum. Bobo'nun yaşı genç olduğu için ilerisi için umut vaat ediyor. Özellikle süratiyle kendini gösteriyor. Edu'nun performansını yakından takip ediyorum. Onu denemek için milli takıma çağırdım ve çok memnun kaldım. Her zaman Milli Takım için önemli bir alternatif olarak değerlendireceğim. Fenerbahçe'ye çok önemli katkıları olacaktır." diyerek Türk futboluna duyduğu ilgiyi ispatladı. Brezilya'yı çalıştırmak dünyanın en zor işi Tüm dünyanın gözünün Brezilya'nın üzerinde olduğunun altını çizen genç teknik adam, "Tüm dünya bizim yıldızlarımızı takip ediyor. Bu takımda başarısızlığa mazeret bulmak çok zor. O yüzden hep en iyisini yapmak zorundayız. Dünyanın takip ettiği ve tanıdığı isimleri verimli bir şekilde kullanmak zorundasınız. Göreve geldikten sonra Copa America'yı kazandık, bu bile birçok insanı tatmin etmedi. Herkes dünyanın en iyisi olmamızı bekliyor." dedi. Futbol toplumları kaynaştırıyor Brezilya Teknik Direktörü Dunga, futbolun sosyolojik boyutunun da önemli olduğunu söyledi. Genç hoca, toplumlar arasındaki en sağlam bağın futbol olduğunu ifade ederek, "Futbol, toplumlar arasındaki kaynaşmayı sağlıyor. Bugün Türkiye'de bu kadar çok Brezilyalı forma giyiyor ve doğal olarak Güney Amerika'nın ilgisi Türkiye'nin üzerine yoğunlaşıyor." açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious