Türkiye, hak etmediği bir davranış biçimiyle karşı karşıya

Türkiye, hak etmediği bir davranış biçimiyle karşı karşıya.9435
  • Giriş : 17.03.2008 / 05:04:00
  • Güncelleme : 17.03.2008 / 01:51:06

Başbakan Yardımcısı Yazıcı: ''Türkiye'nin önemli sorunları var. Aşacağız bunları'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın AK Parti'nin kapatılması istemiyle açtığı davaya ilişkin, ''Türkiye'nin önemli sorunları var. Aşacağız bunları'' dedi.

Yazıcı, eski MHP Milletvekili Mehmet Gül'ün Fatih Camii'ndeki cenaze namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''AK Parti'nin kapatılması için dava açıldı. Ne diyeceksiniz?'' sorusu üzerine Yazıcı, ''Türkiye'nin çok önemli meseleleri var. İçeriğine baktığınız zaman görüyorsunuz. Neler söylendiğini, şöyle bir irdelediğiniz zaman neyin önemli olup olmadığını görürsünüz'' diye konuştu.

''Kendinizle ilgili bir endişe duyuyor musunuz?'' sorusu üzerine de Yazıcı, şunları kaydetti:

''Ayak üstü bir şey söylemeyeyim. Gerçi bu konuda söyleyeceğim şeyler var. Kesinlikle böyle bir endişe söz konusu olamaz ama Türkiye hak etmedi. Hak etmediği bir davranış biçimiyle karşı karşıya... Sorumsuzca bir davranış. Türkiye'yi küçük düşüren bir davranış. Kesinlikle hukuk birinci sınıfta okuyan bir öğrencinin bile irdelediğinde hukukla bağlantı kuramayacağı bir çalışma ürünü, üzüldüm. Türkiye açısından üzüldüm. Kendi açımdan hiçbir üzüntüm yok.''

Yazıcı, bir gazetecinin ''Vicdan muhasebesi yaptığınızda 'Biz de keşke şunu yapmasaydık' dediğiniz bir şey oluyor mu?'' sorusu üzerine de şöyle konuştu:

''Olabilir mi? Ben fikir olarak herhangi bir konuda düşüncemi ifade edemez miyim? Düşünceyi yasak sayıyor. Düşüncenin ifade edilmesinin demokrasiye uygun olmadığını, laikliğe aykırı olduğunun kanaati bu... Bu çağda, yeryüzünde yaşayan, vicdanlarla alakalı hiçbir bireyin mantığının kabul etmesi, haklı demesi mümkün mü? Türkiye'nin önemli sorunları var. Aşacağız bunları.''

-ARINÇ'IN SÖZLERİ-

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç da cenazeye gelişi sırasında bir gazetecinin, parti kapatmayı zorlaştıracak bir önerinin var olup olmadığını sorması üzerine, şunları söyledi:

''Bu konulara girmeyelim. Bakın cenaze için buradayız. Günlük konulara girmeyelim. Ölüm en büyük gerçek. Bunu başsavcı da görmeli, siyasetçiler de görmeli, herkes görmeli. Ölüm bize şah damarlarımızdan daha yakın. Hepimiz faniyiz. Onun için o kapatma davasını falan bırakın. Bir kenara koyun. En büyük hatip musalla taşındaki cenazeymiş. Susar, ama çok şeyler söylermiş.''

-YAŞAR OKUYAN'IN AÇIKLAMASI-

Halkın Yükselişi Partisi Genel Başkan Vekili Yaşar Okuyan da AK Parti hakkındaki iddianamenin başsavcı tarafından Anayasa'nın verdiği yetkiyle hazırlandığını ifade ederek, o iddianamenin doğruluğunu ve yanlışlığını siyasilerin tartışmaması gerektiğini kaydetti.

Yasalara göre yargıya intikal etmiş dava üzerinde görüş beyan edilmemesi gerektiğini belirten Okuyan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki açıklama yapmalarını eleştirdi.

Yaşar Okuyan, yargılama sürecinin beklenmesi gerektiğini de söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious