Türkiye, haketmediği krizli yılları geride bıraktı

  • Giriş : 20.05.2006 / 00:00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, ülkede siyasi istikrar ve güven ortamının sağlanmasıyla birlikte önemli gelişmeler yaşandığını, Türkiye'nin, haketmediği krizli yılları geride bıraktığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güven ortamında siyasi istikrarın sağlanmasıyla kesimler ve bölgeler arasındaki sosyal barışın da devam ettiğini ifade eden Coşkun, böyle bir ortam olduğu için devleti asli görevlerine döndürüp kalkınmayı, yatırımları ve üretimi özel sektöre bırakma programları geliştirdiklerini kaydetti.

Ali Coşkun, İzmir'in Aliağa ilçesinde 10 milyon metrekare alanda 400 fabrikanın kurulacağı, Türkiye'nin özel sektör eliyle yapılan en büyük organize sanayi bölgesi niteliğindeki Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'ni (ALOSBİ) ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Coşkun, ALOSBİ'nin devletten hiçbir yardım talep etmeden yatırım gerçekleştirdiğini belirterek, "Buraya yıllar önce hayal diyenler gelip görsün. Burada muazzam bir iş, devlete hiçbir yük olmadan yapılmış" dedi.

Aliağa Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan, Başkan Vekili ve Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka tarafından karşılanan Coşkun, ilk olarak Ali Coşkun Hatıra Ormanı'nda geçen yıl diktiği ağaç fidanları inceledi. ALOSBİ Başkanı Akkan, Bakan Ali Coşkun'a altyapı teknolojisinin yeraltı sistemlerinin barındırıldığı galerileri gösterdi. Akkan, "Türkiye'de ilk kez galeri sistemi kullanılarak su, elektrik, doğalgaz, scada sistemlerinin toplanma, yapım ve işletme aşamalarında ekonomik ve işlevsel olmasını hedefledik. Böyle bir altyapı galeri sistemi başka yerde yok" şeklinde konuştu. Coşkun, Akkan ve Başkan Vekili Saka ile birlikte ALOSBİ içindeki Çakmaktepe'ye geçti. Burada bölgeyi tepeden inceleyen Coşkun, bazı açıklamalarda bulundu.

Sanayi ve Ticaret Bakanı, ülkede siyasi istikrar ve güven ortamının sağlanmasıyla birlikte önemli gelişmeler yaşandığını dile getirerek, Türkiye'nin, haketmediği krizli yılları geride bıraktığını kaydetti. Güven ortamında siyasi istikrarın sağlanmasıyla kesimler ve bölgeler arasındaki sosyal barışın da devam ettiğini ifade eden Coşkun, böyle bir ortam olduğu için devleti asli görevlerine döndürüp kalkınmayı, yatırımları ve üretimi özel sektöre bırakma programları geliştirdiklerini kaydetti. Demokrasilerde vazgeçilmez kurumlar olan siyasi partiler kadar sivil toplum kuruluşlarıyla istişare ederek uygulamaya koyduklarını belirten Coşkun, bunun sadece hükümetin başarısı olmadığını, özel sektörün atılımlarıyla da bu noktaya gelindiğini vurguladı.

Türkiye'de sanayi yatırımlarının OSB'lerin içinde gerçekleşmesi için çaba sarfettiklerini kaydeden Bakan Coşkun, "Şehirlerin çarpık yapılaşmasını önlemek ve ekonominin itici gücü olan sanayiyi altyapısı hazır olan OSB'lerde kurulmasını teminen, OSB'lere büyük destek veriyoruz. Ege'nin incisi İzmir'in yakınında bulunan sanayi cazibe merkezi Aliağa'da kurulan ALOSBİ'nin diğerlerinden büyük farkları var. Keşke şehirlerimiz de aynı altyapı vizyonuyla yapılsaydı. Burada enerji, haberleşme, su ve diğer sistemler, 54 km. uzunluğundaki altyapı galerilerine alınmış. Emeği geçenleri kutluyorum. Devletin kredi desteği verdiği diğer OSB'lere ALOSBİ'yi örnek gösteriyoruz" dedi.

Yabancı yatırımcıların bölgeye büyük ilgi duyduğunu kaydeden Ali Coşkun, "Her ülkeden birçok yatırımcının burada yatırım yapmak için sıraya girdiğini biliyorum ancak yerimiz az kaldı. Yabancı yatırımcıya tavsiyem, ellerini çabuk tutup bir an önce yer kapmaları. Sonra açıkta kalırlar" uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious