Türkiye, IMF'e kapsamlı bir plan sundu

Türkiye, IMF'e kapsamlı bir plan sundu.92779
  • Giriş : 27.04.2009 / 21:17:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF'ye kapsamlı bir plan sunduklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şimşek, IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları için geldiği Washington'da Brooking Enstitüsü'nde konuştu. Şimşek bir soru üzerine, IMF'ye, makro çerçeveyi, orta vadeli bütçe ve yapısal reformları kapsayan bir plan sunduklarını ve cevap beklediklerini söyledi. IMF'nin ne zaman buna cevap vereceğine ilişkin tahminde bulunamayacağını belirten Şimşek, paketin içeriğine ilişkin ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı.

Planın geçen hafta yapılan IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamındaki temasları sırasında iletildiğini kaydeden Şimşek, ancak G20 zirvesi sonrası genel hatları ile bunun belli olduğunu kaydetti. Şimşek, ayrıca geçen yıl bir stand-by anlaşması yapmayı düşündüklerini, ancak yaşanan küresel krize karşın, IMF'nin çok yüksek bir faiz dışı bütçe fazlası istediğini ve böyle bir programın kabul edilemez olduğunu belirtti.

Konuşmasında Türk ekonomisine ilişkinde bilgi veren Şimşek, krizin Türkiye'yi de etkilediğini söyledi. İşsizliğin de arttığını bunda Türkiye'nin sürekli artan genç nüfusunun da etkisi olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*