Türkiye, Irak pazarında kan kaybediyor

  • Giriş : 16.10.2006 / 00:00:00

Türkiye, önemli bir pazar olan Irak pazarında kan kaybediyor. Özellikle Kuzey Irak üzerinden Irak'a yapılan ticarette son günlerde büyük durgunluk yaşandığı belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Merkezi Mersin'de bulunan Türkiye-Irak İş Adamları Derneği Başkanı İhsan Ünat, çeşitli sorunları nedeni ile Türkiye'nin Irak pazarından istenilen payı alamadığını söyledi. Irak'a Türkiye'den satılan malların yerine varana kadar 5 el değiştirdiğine dikkat çeken Ünat, "Buda fiyatların katlanmasına neden oluyor. Irak'ta Türk markalarına ilgi büyük. Ama fiyatlar yükseldiği için mal satmakta zorlanıyoruz" dedi.

Iraklı iş adamlarının cam güvenliği korkusu ile Bağdat'da bulunan Türk Büyükelçiliği'ne giderek vize alamadığını ifade eden Ünat, bu nedenle iş adamlarının vize zorunluluğu olmayan Dubai gibi ülkeler ile ticaret yapmayı tercih ettiğini anlattı. Irak'a komşu olan İran ve Ürdün'ün Irak ile ticarete büyük önem verdiğini belirten Ünat, "Türkiye olarak Irak ile tek sınır kapımız Habur sınır kapısı burada da sıkıntı var. Kamyonlar günlerce beklediği için maliyet yükseliyor. İran daha fazla mal satmak için iki yeni sınır kapısı açtı. Ürdün zaten çok iyi ticaret yapıyor. Bizde dernek olarak güvenlik sorunu olmayan Kuzey Irak'ta firmaların ürünlerinin sergileneceği bir fuar düşünüyoruz. Bunu başarabilirsek birinci elden ürünlerimizi satmış olacağız" diye konuştu.

Son günlerde Irak'a giden kamyon ve tır sayısında büyük düşüş yaşandığını belirten Mersin Nakliyeciler Derneği Başkanı Şemsi Sor, Habur sınır kapısında yaşanan sıkıntılar nedeni ile ihracatçıların mallarını Suriye üzerinden gönderdiğini belirterek, "İhracatçı nakliyeyi ucuza getirmek için Suriye'yi tercih etti. Ancak 3 Türk tırı ile götürülen mallar Suriye sınırında bir tıra yükleniyor. Fakat bu mallar Irak'a varana kadar en az 5 tonu çalındığı duyumlarını alıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious