'Türkiye, Irak ve İran'a sırt çeviremez'

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

Dışışleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı ve Büyükelçi Murat Bilhan, Avrupa Birliği (AB) yolunda giden Türkiye'nin Irak, İran, Rusya ve Orta Asya'ya sırt çeviremeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Avrasya'da Yükselen Güçler ve Değerler Uluslararası Sempozyumu''nda konuşan Bilhan, Balkan ülkelerinin AB'ye üye olmak için büyük mücadele veridiğini belirterek, "Balkan ülkeleri için AB alternatifsiz bir oluşumdur. Türkiye için bu böyle değil. Türkiye'nin AB olsa da olmasa da Avrasya, Kafkasya, Balkanlar, Ortadoğu, Akdeniz ve Karadeniz boyutu var. Türkiye konumu nedeniyle öncelikle AB diyebilir. Ancak bu olayın hayat memat meselesi olmadığını görürsünüz. " dedi.

AB'nin modernizasyon projesi olduğunu dile getiren Murat Bilhan, "Türkiye modernizasyon projesi olan AB istikametinde giderken Irak'a, İran'a Rusya'ya ve Orta Asya'ya sırt çeviremez. Böyle bir lüksü de yok. Bütün bu eksenler üzerinde dış politika üretmek mecburiyetindeyiz. Bunun bilincinde olmalıyız. Türkiye tek eksenli alternatif de arayamaz. Türkiye çok eksenli alternatif aramalı. Çünkü Türkiye bir Hırvatistan, bir Portekiz değildir. Türkiye jeopolitik konumu itibariyle büyük bir ülkedir." diye konuştu.

Prof. Dr. Ahat Andican ise Türkiye'nin AB üyesi olması halinde Avrasya'da etkili olup olmadığının anlaşılacağını söyledi. Andican, "AB gerçek bir federasyon yapısında olursa Türkiye'nin Avrasya'da etkinliği devam eder. Ancak AB siyasi yapılanmaya giderse Türkiyenin Avrasya üzerinde etkisi kalmaz. Avrasya Türikeyi'nin bir alternatifi değildir. AB ve Avrasya ayrı ayrı değerlendirilmeli. 'AB var, Avrasya'yı bırakalım." anlayışına da girilmemeli." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious